Materiał Partnera Pogrzeb tradycyjny czy kremacja – jaką formę pochówku wybrać?

Pogrzeb tradycyjny czy kremacja – jaką formę pochówku wybrać?

Po śmierci bliskich nam osób stajemy przed koniecznością organizacji ceremonii pogrzebowej, a także trudnym wyborem formy pochówku. Jeszcze do niedawna oczywiste było, że gdy ktoś umierał, odprawiano uroczystość w przycmentarnej kaplicy i chowano go w trumnie, którą następnie składano do grobu. Jednak od jakiegoś czasu równie często rodziny decydują się na kremację zwłok. Przeczytaj, na co należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Wola zmarłego i bliskich

Wola zmarłego zawsze jest najważniejsza, dlatego trzeba ją uszanować i spełnić, szczególnie jeśli jeszcze przed śmiercią osoba ta zadbała o sporządzenie odpowiednich dokumentów w tej kwestii. Natomiast w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił żadnych wskazówek, decyzja należy do rodziny. Dla niektórych przywiązanych do tradycji lub niemogących pogodzić się ze świadomością spalenia zwłok ich najbliższych właściwą formą pochówku będzie jedynie ten tradycyjny. Z kolei inni, kierujący się motywami osobistymi, finansowymi, czy nawet ekologicznymi wybiorą kremację.

Względy praktyczne

Jeśli chodzi o stronę praktyczną, zaletą pogrzebu tradycyjnego jest to, że trwa mniej więcej ok. 2 godzin i odbywa się dość sprawnie – duchowny odprawia ceremonię w kaplicy cmentarnej, a następnie kondukt wyrusza na miejsce pochówku, gdzie kapłan dokańcza obrzęd. Natomiast uroczystość pogrzebowa połączona z kremacją tak naprawdę wymaga dwóch ceremonii – najpierw podczas kremacji w zakładzie pogrzebowym oraz często dopiero kolejnego dnia na cmentarzu. Niemniej jednak w dobie coraz powszechniejszego i ciągle postępującego braku miejsca na cmentarzach lepszym rozwiązaniem jest kremacja. Urna z prochami jest znacznie mniejsza, co np. pozwala bez problemu pochować nawet kilka osób w rodzinnych grobowcach.

Aspekty ekonomiczne

Wybierając Kompleksowe Usługi Pogrzebowe Michała Stegienko i oferowaną przez nich kremację zwłok, zapłacimy zdecydowanie mniej niż za pochówek tradycyjny. Wszystko dlatego, że cały proces, jak i późniejsze uroczystości nie są zbyt wymagające. Zazwyczaj zmarły nie jest wystawiany na widok publiczny, więc nie musimy opłacać pośmiertnego przygotowania oraz ubrania zwłok. Ponadto trumna, w której spalane są zwłoki, a także urna na prochy to łączny wydatek znacznie mniejszych niż solidna, ozdobna i odporna na warunki atmosferyczne trumna. Co więcej, do przeprowadzenia kremacji, a następnie odprowadzenia zwłok do grobu nie potrzebujemy pomocy dodatkowych osób, czy też karawanu, które trzeba wynająć w przypadku pogrzebu tradycyjnego.

Opracowanie:

Michał Stegienko

Błonie , Poznańska 5F

Podziel się