Artykuł sponsorowany Pogrzeb świecki czy kościelny

Pogrzeb świecki czy kościelny

Świecka ceremonia pogrzebowa to coraz bardziej popularna forma ceremonii pogrzebowej. Pogrzeb katolicki nadal jest najczęściej wybieranym rodzajem pogrzebu w Polsce, gdyż to wyznanie deklaruje najwięcej Polaków, ale pogrzeby innych wyznań, jak również świeckie, także są organizowane. Podstawową różnicą jest to, że na pogrzebie świeckim nie pojawią się symbole religijne, oraz osoba prowadząca ceremonię, którą nazywa się mistrzem ceremonii.

Obowiązki mistrza ceremonii pogrzebowej

W przypadku pogrzebu kościelnego, katolickiego, ksiądz jest osobą, która dba o przebieg pogrzebu. W trakcie pogrzebu świeckiego rolę dbania o scenariusz pogrzebu przejmuje mistrz ceremonii. Zgodnie ze statystykami w Polsce jest zaledwie około dwudziestu mistrzów ceremonii a kolejnych kształci Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe, w oparciu o specjalnie opracowany program. Firmy pogrzebowe takie jak na przykład Zakład Pogrzebowy Morfon z Krakowa umożliwiają rodzinom osób zmarłych kontakt tak z księdzem, z przewodnikiem duchowym innego wyznania, czy właśnie z mistrzem ceremonii.

Praca mistrza ceremonii, podobnie, jak praca księdza, rozpoczyna się od rozmowy z rodziną i bliskimi zmarłej osoby. Na podstawie tej rozmowy przygotowuje on potem wspomnienie oraz pożegnanie zmarłego i przedstawia je rodzinie do zaakceptowania. Taki tekst w zasadzie niczym nie różni się od tekstu przygotowanego przez księdza i ma na celu przypomnienie dokonań i osiągnięć zmarłego na polu zawodowym, oraz wspomnienie go jako członka rodziny, którego będzie wszystkim brakować. Można też napomknąć o jego pasjach, osiągnięciach pozazawodowych, a przede wszystkim oddać mu hołd, choć w wielu krajach taki świecki pogrzeb ma mniej podniosły charakter, a zmarłego wspomina się z uśmiechem.



Organizacja świeckiego pogrzebu

Świecki pogrzeb może przebiegać krócej lub dłużej, w zależności od życzeń rodziny zmarłego. Rozpoczyna się zwykle akcentem muzycznym a następnie mistrz ceremonii wita zgromadzonych żałobników. Tutaj może nastąpić powitanie osobiste, gdzie wymienia on najbliższą rodzinę zmarłego, jego małżonka, dzieci, rodzeństwo, albo też mistrz ceremonii może przywitać wszystkich ogólną formułą. Następnie wygłasza on przygotowane wcześniej przemówienie, zwykle w podniosłym stylu, a potem, jeśli takie jest życzenie rodziny, zaprasza zgromadzonych do wygłoszenia własnych krótkich refleksji. Oczywiście ten etap może zostać w uroczystości pominięty. Na koniec uroczystości ponownie rozbrzmiewa muzyka.

Zorganizowanie świeckiego pogrzebu jest jedną z usług pogrzebowych oferowanych przez renomowane zakłady pogrzebowe, zatem rodzina zmarłego nie musi się obawiać, że nie znajdzie kogoś, kto poprowadzi pogrzeb. Jest to naturalne, że nie wszyscy z nas są Katolikami. Zakład pogrzebowy może również udostępnić salę pożegnań na przeprowadzenie tej uroczystości, albo może się ona odbyć w kaplicy na cmentarzu. Po uroczystości, tak jak i w kościele, następuje wyprowadzenie zwłok lub urny z prochami i złożenie jej w grobie. Tutaj mistrz ceremonii także wygłasza kilka słów, po czym ceremonia się kończy, a żałobnicy rozchodzą się do domów, lub udają na zorganizowaną przez rodzinę konsolację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas