
Podział majątku wspólnego – wycena domu przez rzeczoznawcę
Usługi specjalistycznePodział majątku wspólnego może odbyć się drogą sądową: w trakcie rozwodu lub w osobnym postępowaniu; jak i w kancelarii adwokackiej w ramach podpisanej umowy w formie aktu notarialnego. Niezależnie od sposobu działu zgromadzonego przez małżonków mienia istotne jest podjęcie współpracy z rzeczoznawcą majątkowych specjalizującym się w wycenie nieruchomości. To on określi wartość domu tak, by rozwiedziona para z łatwością mogła podzielić ten składnik majątku.
Podział domu – dostępne rozwiązania
Przy podziale majątku wspólnego dom dzielony może być na różny sposób. Pierwszym z nich jest sprawiedliwy podział nieruchomości na dwie części, o ile jest to możliwe zarówno pod kątem technicznym, jak i formalnym. Drugim rozwiązaniem jest sprzedaż wspólnego domu tak, by móc podzielić się uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi. Trzeci sposób podziału nieruchomości po rozwodzie to wybór strony, która zachowa pełnię praw własnościowych pod warunkiem spłaty byłego małżonka. Ostatnie rozwiązanie – rzadko wybierane – to po prostu zrzeczenie się praw do domu np. przez byłego męża na rzecz byłej żony.
Pamiętać jednak należy, że nieruchomość podlegająca podziałowi majątku dotyczy tylko sytuacji, w której budynek wchodzi w skład wspólnego ustroju majątkowego. Nieruchomość należąca przed ślubem do jednej ze stron nie jest dzielona. Drugi małżonek może jednak wnieść roszczenie o zwrot części kosztów poniesionych m.in. na remont obiektu.
Jeśli chodzi zaś o drogi podziału domu, może odbyć się to w ramach procesu sądowego lub polubownie w kancelarii adwokackiej. W drugim przypadku liczyć można na bardziej elastyczne rozwiązanie sprawy, a także niższe jej koszty (np. brak konieczności powoływania świadków i biegłych sądowych). Byli małżonkowie mogą uniknąć też w ten sposób eskalacji konfliktu, w czym pomagają eksperci, zarówno prawnicy, jak i rzeczoznawcy majątkowi. To im powinno się zlecać wykonanie wyceny wartości domu tak, by móc przygotować odpowiednią umowę i zawrzeć ją bez uczestnictwa sądu.
Wycena w formie operatu szacunkowego
Przy wycenie domu do celu podziału majątku nie ma znaczenia, która ze stron podejmie współpracę z rzeczoznawcą majątkowym zajmującym się nieruchomościami. Etyka jego pracy, a także przepisy prawa wyznaczają bowiem, iż ekspert ten musi kierować się obiektywnymi przesłankami, a także rzeczywistymi i zbadanymi czynnikami. Strony nie muszą obawiać się zatem manipulowania wartością nieruchomości – wycena jest sprawiedliwa, wnikliwa oraz sporządzona na piśmie w formie operatu szacunkowego. Czym on jest?
To bardzo złożony dokument, w którym rzeczoznawca dokładnie określa przedmiot i zakres wyceny, źródła dotyczące nieruchomości, a także opis faktyczny jego stanu. Prócz tego w operacie uwzględnia się charakterystykę rynku nieruchomościowego, analizę prognostyczną dla budynku, a także wskazuje się na metody wykorzystywane przy szacowaniu wartości domu. Dokument musi zawierać zatem dokładne obliczenia oraz precyzyjne wskazany wynik. Wycena musi być też opatrzona uzasadnieniem, a sam operat zawsze jest poświadczany podpisem czy pieczęcią rzeczoznawcy.
Ile kosztuje wycena wartości nieruchomości?
Na koszt wyceny nieruchomości wpływa kilka czynników. W przypadku domów zalicza się do nich wielkość budynku, jego sytuacja prawna, a także wszystkie dodatkowe koszty poniesione przez rzeczoznawcę podczas współpracy (np. koszty dojazdu). Najczęściej wycena wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty od 500 do 1000 złotych. O szczegóły pytaj rzeczoznawcę Alinę Juścińską.
W przypadku wycen sądowych prowadzonych przez rzeczoznawców majątkowych będących biegłymi sądowymi, cena może znacznie wzrosnąć. To dlatego polubowne rozwiązanie sprawy jest tak chętnie dzisiaj stosowane.