Artykuł sponsorowany Opłaty za wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z jakimi zmianami warto się zapoznać?

Opłaty za wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z jakimi zmianami warto się zapoznać?

Dokładnie od 24 lipca br. obowiązują wyższe opłaty za wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Konieczne do poniesienia koszty wzrosły ze 107 do 598 zł. Sytuację taką wymusiła rozprzestrzeniająca się pandemia COVID-19, która cały czas ma bardzo negatywny wpływ na stan ogólnoświatowej, a co za tym idzie –  również polskiej gospodarki. Z jakimi szczegółowymi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać?

Co mają na celu zmiany?

Osoby odpowiedzialne ze stworzenie zasad tarczy antykryzysowej 4.0, której zapisy regulują podniesienie kwoty, podkreślają, że bezpośrednim celem wprowadzenia zmian jest zniechęcenie do wnioskowania o wydanie decyzji warunkach zabudowy bez wyraźnego celu społeczno-gospodarczego. W bardzo ogólnym założeniu ma to poprawić stan finansów gmin poprzez częściowe sfinansowanie prowadzenia tych postępowań z wpływów z opłaty skarbowej. Dotychczas bowiem wniosek mógł złożyć każdy – nawet ktoś, kto nie dysponował żadnym prawem do nieruchomości.

Sytuacja taka spowodowała wyraźny wzrost liczby prowadzonych postępowań administracyjnych zakończonych wydaniem decyzji o warunkach zabudowy przy jednoczesnym braku przełożenia na liczbę nowych budynków. Wydawanie decyzji na wniosek osób trzecich miało zatem dla gmin nie tylko negatywne skutki prawne, ale przede wszystkim finansowe. Przepisy nowej ustawy ograniczają także konieczność przenoszenia decyzji o warunkach zabudowy na inne podmioty. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy nowymi przepisami objęci są wszyscy?

Z pewnością trzeba wiedzieć o tym, że opisana podwyżka nie będzie dotyczyła wszystkich. Tarcza antykryzysowa 4.0 przewiduje bowiem kilka wyjątków. Kto zatem nie musi liczyć się z koniecznością uiszczania prawie 6-krotnie większych opłat? Mowa tutaj przede wszystkim o właścicielach oraz o użytkownikach wieczystych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że osoby te, chcąc złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej swojej nieruchomości, nie będą zobowiązane do wniesienia opłaty skarbowej.

Będzie ona należna jedynie od wniosków o wydanie decyzji składanych przez osoby trzecie bez względu na to, czy planują wybudowanie obiektu mieszkalnego, czy też nie. Jako że przepisy obowiązującego w Polsce prawa nigdy nie należały do najklarowniejszych na świecie i mogą stwarzać problemy w należytej interpretacji, przed podjęciem konkretnych działań warto poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów z Kancelarii Radcy Prawnego. Właściwe zrozumienie nowych przepisów pozwoli uniknąć popełnienia ewentualnych błędów. Prawnicy pomogą także rozwiać wszelkie wątpliwości i wskażą najwłaściwszą i najskuteczniejszą drogę postępowania.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas