Materiał Partnera Opieka nad grobami. Kiedy warto zdecydować się na tę usługę?

Opieka nad grobami. Kiedy warto zdecydować się na tę usługę?

Zgodnie z tradycją opieka nad grobami jest wyrazem pamięci o zmarłych i szacunku dla nich. Niestety trudno utrzymać pomniki oraz ich najbliższe otoczenie w idealnym porządku, ponieważ są one stale narażone na oddziaływanie silnych wiatrów czy opadów. Jeśli z różnych powodów brakuje Ci sił i czasu na systematyczne odwiedzanie cmentarza, możesz skorzystać z odpłatnej opieki nad grobami. 

Jakie czynności obejmuje usługa opieki nad grobami?

Opieka nad grobami obejmuje szereg czynności porządkowych, dzięki którym miejsca pochówku prezentują się schludnie i estetycznie przez cały rok. Usługa zdejmuje z bliskich zmarłego obowiązek dbania o nagrobek oraz pozwala im odwiedzać cmentarz w dowolnym momencie – wyłącznie po to, aby powspominać lub pomodlić się nad czystą i ozdobioną mogiłą. W zakresie opieki nad grobami znajduje się:

  • czyszczenie i konserwacja pomnika przy użyciu preparatów przeznaczonych do danego rodzaju kamienia;
  • wymiana i zapalenie zniczy;
  • wykonanie wiązanek lub innych ozdób ze sztucznych kwiatów;
  • pielęgnacja zieleni w najbliższym otoczeniu nagrobka;
  • grabienie liści, wyrównywanie terenu, nasypywanie żwiru. 

Z odpłatnej pielęgnacji nagrobków korzysta coraz więcej osób. Przyczynia się do tego zarówno brak czasu na systematyczne porządki na cmentarzu, jak i mieszkanie w miastach oddalonych od miejsca pochówku bliskich. Usługa jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia czy inne ograniczenia fizyczne, nie są w stanie samodzielnie wykonywać czynności porządkowych na cmentarzu. 

Kto zajmuje się opieką nad grobami?

W naszym kraju działają firmy usługowe, które zajmują się opieką nad grobami. Niektóre z nich specjalizują się również w renowacji pomników. Przed rozpoczęciem współpracy z daną firmą warto zapoznać się z rekomendacjami jej klientów oraz przeanalizować proponowany przez nią cennik – zwróć wówczas uwagę na to, że koszty czyszczenia nagrobków zależą od tego, z jakich materiałów są one wykonane. Pieczę nad mogiłami Twoich bliskich możesz powierzyć między innymi Zakładowi Pogrzebowemu GLORIA, który świadczy usługi funeralne i kamieniarskie. Firma przyjmuje zlecenia zarówno na jednorazowe sprzątanie nagrobka i jego otoczenia (np. po mroźnej zimie lub po ceremonii pogrzebowej), jak i na stałą opiekę nad jednym lub kilkoma grobami. Pracownicy zakładu wykonują czynności porządkowe z dbałością o szczegóły oraz pełnym poszanowaniem miejsca pochówku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas