Artykuł sponsorowany Odszkodowanie za błąd medyczny – wszystko, co warto wiedzieć

Odszkodowanie za błąd medyczny – wszystko, co warto wiedzieć

Czy wiesz, coraz więcej pacjentów jest świadomych swoich praw i ubiega się o ich respektowanie – w szczególności  w przypadku rażących naruszeń? Leczenie jest bowiem trudnym i złożonym procesem, co sprawia, że o popełnienie błędów medycznych jest nietrudno. Niestety, często skutkują one bardzo poważnymi konsekwencjami dla pacjenta. Wówczas, poszkodowany ma pełne prawo do roszczeń o odszkodowanie za szkodę. Przeczytaj, w jaki sposób dochodzić swoich praw.

Kilka słów o błędach medycznych

Mimo, że lekarze posiadają wysokie wykształcenie i zobowiązują się do ciągłego dokształcania się, zdarzają się im błędy. Najczęściej wynikają one z niedbałego wykonywania obowiązków przez personel medyczny lub też działanie według swoich zasad, niezgodnych z aktualną wiedzą z zakresu medycyny. Warto zaznaczyć, że błędy medyczne można podzielić na te spowodowane umyślnie i nieumyślnie. Niemniej jednak, niezależnie od celowości danego działania, w każdym przypadku skutkują one uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta lub – w skrajnych przypadkach – poważnymi powikłaniami lub nawet śmiercią. W takich przypadkach, sam poszkodowany lub jego rodzina mogą ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny.

Sprawa w sądzie – czy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?

W przypadku występowania powikłań po leczeniu lub operacjach, pacjent powinien zgłosić sprawę do placówki, w której dana usługa była świadczona. Niestety często zdarza się, że nie poczuwa się ona do odpowiedzialności, a ubezpieczyciel nie zgadza się na wypłatę – satysfakcjonującego – odszkodowania. Wówczas, jedyną słuszną drogą do rozwiązania problemu jest sprawa w sądzie. Warto jednak zaznaczyć, że jest to czasochłonny i bardzo formalny proces. Najbardziej rozsądne jest więc skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który pomoże przejść przez ten trudny czas – np. specjalistą w takich sprawach jest Kancelaria Adwokacka Piastów, prowadzona przez Adama Czarneckiego. Dzięki współpracy nie tylko można zyskać spokój, ale także znacznie zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wysokiej kwoty odszkodowania.

Jakie kryteria są brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania?

Warto zaznaczyć, że podczas rozprawy w sądzie istotne jest wskazanie ciągu przyczynowo – skutkowego, dotyczącego stanu zdrowia danego pacjenta. Z kolei, pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania dla pacjenta bądź jego rodziny , najczęściej brane są pod uwagę następujące aspekty:

  • dodatkowe badania, które przez błąd medyczny musiał wykonać pacjent na własny koszt,
  • dojazdy do szpitala,
  • zakup leków,
  • przygotowanie do innego zawodu,
  • przystosowanie mieszkania do nowej sytuacji życiowej pacjenta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas