Materiał Partnera Odpady problemowe: leki, elektrośmieci, gruz - gdzie je wyrzucić?

Odpady problemowe: leki, elektrośmieci, gruz - gdzie je wyrzucić?

Prawidłowa segregacja śmieci umożliwia sprawny recykling i jest przyjazna środowisku. O ile w przypadku większości odpadów wiemy, jak sobie z nimi poradzić, to czasem jednak pojawiają się wątpliwości. Leki, elektrośmieci i gruz budowlany to przykłady takich odpadów problemowych. Nie można ich wyrzucić do zwykłych śmieci zmieszanych. Co można z nimi zrobić? Gdzie je wyrzucić?

Leki

Każdy z nas ma domową apteczkę a w niej leki przeciwbólowe, na przeziębienie, kaszel itp. Te, których nie wykorzystamy na czas, zwykle leżą do momentu aż stracą termin przydatności. Takich leków absolutnie nie można zażywać, ale też nie wolno wyrzucać ich do kosza na odpady zmieszane bądź też do zlewu lub ubikacji. Gdy dostaną się do środowiska, stanowią zagrożenie dla gleby, wód gruntowych, zwierząt i ludzi. I tak na przykład antybiotyki, które dostaną się do wody lub gleby sprawiają, że bakterie obecne w środowisku z czasem stają się odporne na działanie antybiotyków. Przeterminowane leki należy oddać do apteki. Powinny być one w oryginalnym opakowaniu, nie należy wylewać płynów z butelek, ani tabletek z blistrów.

Elektrośmieci

A jak segregować odpady elektroniczne? Elektrośmieci, czyli każde nieużywane już urządzenie działające na prąd lub na baterie, to kolejna problematyczna grupa odpadów. Pod żadnym pozorem nie wolno ich wyrzucać do zwykłego śmietnika, ani tym bardziej porzucać w lesie, na łące, rzece itp. Jest to niebezpieczne dla środowiska, ponadto grozi za to kara pieniężna. Urządzenia elektroniczne zawierają niebezpieczne substancje, m.in. rtęć, ołów, kadm, freon. Nieprawidłowo składowane zanieczyszczają wodę, glebę, powietrze, stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Elektrośmieci należy oddać do specjalnego punktu zbierania, można też zamówić bezpłatną usługę odbioru dużych elektrośmieci z domu. Uszkodzonych lub starych urządzeń elektronicznych nie warto przechowywać w domu - z czasem mogą uwalniać się z nich toksyczne substancje.

Gdzie wyrzucić odpady budowlane?

Odpady budowlane i rozbiórkowe to kolejne problematyczne śmieci. Oczywiście nie nadają się one do kontenera na odpady zmieszane i to nie tylko dlatego, że się tam nie zmieszczą. Powinny być one odebrane przez firmę, która oferuje wywóz odpadów budowlanych, na przykład Kom-Eko S.A. z Lublina. Takie przedsiębiorstwa dysponują niezbędnymi zezwoleniami oraz kontenerami przystosowanymi do tego typu odpadów. Gruz jest odbierany bezpośrednio od właścicieli nieruchomości, a do Kom-Eko mogą się zgłosić zarówno klienci indywidualni, jak i firmy i instytucje przeprowadzające remont lub prace rozbiórkowe.

Opracowanie:

Kom-Eko S.A.

Lublin , Metalurgiczna 9B

Podziel się