Materiał Partnera Od czego zależy cena niezabudowanego gruntu?

Od czego zależy cena niezabudowanego gruntu?

Chcesz sprzedać niezabudowaną działkę i zastanawiasz się, jaką wartość może mieć twoja ziemia? Niestety, oszacowanie wartości gruntu to niełatwe zadanie i można przez przypadek ją zaniżyć, wiele na tym tracąc! Jakie czynniki mają największy wpływ na wartość niezabudowanego gruntu? Czy opłaca się samodzielnie wyceniać, czy może lepiej skorzystać z pomocy specjalisty?

Jakie czynniki wpływają na wartość gruntu?

Mogłoby się wydawać, że niezabudowane działki niewiele się od siebie różnią. Nic bardziej mylnego! Zdarza się, że dwie sąsiadujące działki o niemal identycznej wielkości, będą miały zupełnie różne ceny. Skąd taka różnica?

Czynniki wpływające na wartość działki:

  • Lokalizacja – jest to jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na cenę gruntu. W dzisiejszych czasach szczególnie cenione są nieruchomości usytuowane z dala od ruchliwego centrum miasta, lecz jednocześnie z dobrym dojazdem do najważniejszych miejsc np. szkoły lub przychodni.
  • Otoczenie – między innymi sąsiedztwo i walory krajobrazowe. Na niekorzyść działają usytuowane w sąsiedztwie fermy oraz głośne zakłady produkcyjne i warsztaty.
  • Infrastruktura – dobry dojazd do posesji, dostęp do mediów i rozwinięta infrastruktura drogowa będą zdecydowanie na plus.
  • Kształt – nie każda działka ma kształt zbliżony do kwadratu lub ładnego prostokąta. Zdarza się, że kształt nieruchomości jest nieregularny, co utrudnia jej zagospodarowanie np. budowę domu lub aranżację ogrodu.
  • Wielkość – oczywiście cena jest liczona za metr kwadratowy, dlatego też wielkość działki ma kluczowe znaczenie. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest jednak podzielenie większej działki na kilka mniejszych. W ten sposób łatwiej je sprzedasz.

Jak prawidłowo wycenić?

Jak można zauważyć, czynników wpływających na cenę działki jest wiele. Co więcej, wartość ta jest również ściśle uzależniona od regionu Polski. Istnieją miejsca, w których niezabudowane nieruchomości mają kolosalne ceny i można sporo zarobić na ich sprzedaży. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego, na przykład Aleksandry Strzeleckiej-Martyn. Rzeczoznawcy to osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, które pozwalają im na prawidłowe wycenienie wartości niezabudowanych gruntów. Korzystając z usług specjalistów, masz pewność, że nie zaniżysz wartości swojej ziemi i nie stracisz na jej sprzedaży. Osoba niedoświadczona nigdy nie będzie w stanie odpowiednio wycenić wartości nieruchomości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas