Materiał Partnera Obsługa kadrowo-płacowa – czy warto zdecydować się na outsourcing?

Obsługa kadrowo-płacowa – czy warto zdecydować się na outsourcing?

Czy wiesz, że akta osobowe pracowników oraz listy płac to podstawowe dokumenty, które podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Pracy? W związku z tym, każdy przedsiębiorca powinien zadbać o profesjonalną obsługę kadrowo-płacową w firmie. Warto zaznaczyć, że dzięki szybkiemu i efektywnemu wykonywaniu wszelkich czynności, związanych z tym aspektem poprawi się kondycja organizacji i wzmocni się jej pozytywny wizerunek. Przeczytaj, czy warto samodzielnie zajmować się kadrami i płacami.

Obsługa kadrowo-płacowa – co wchodzi w jej zakres?

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji kadrowo – płacowej i wykonywania wszelkich obowiązków, związanych z tym aspektem. Można do nich zaliczyć:

  • prowadzenie akt personalnych każdego pracownika,
  • sporządzanie umów o pracę i cywilnoprawnych oraz rozliczanie ich,
  • wykonywanie list płac dla personelu,
  • przygotowanie i przekazywanie rozliczeń do ZUS,
  • doradztwo w zakresie prawa pracy, dochodów i podatków.

Niemniej jednak samodzielne podjęcie się tych zadań wiąże się z dużym ryzykiem – nawet jeden błąd może mieć poważne konsekwencje, a zlecanie specjalistom wykonanie pokontrolnych korekt jest kosztownym przedsięwzięciem. W związku z tym coraz popularniejszy staje się outsourcing.

Outsourcing kadrowo-płacowy – jakie są zalety rozwiązania?

Z outsourcingu kadrowo-płacowego korzysta coraz więcej przedsiębiorstw – najbardziej popularny jest on wśród małych i średnich przedsiębiorstw, ale większe firmy również się decydują na to rozwiązanie. Wynajęcie firmy zewnętrznej wiąże się bowiem z licznymi zaletami. Przede wszystkim pozytywnymi aspektami nawiązania współpracy ze specjalistami są: oszczędność czasu i pieniędzy. Stworzenie własnego działu kadr i płac wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami, takimi jak: wypłata pensji, opłacenie ubezpieczenia itd. Dodatkowo, należy zapewnić pracownikom miejsce pracy, zgodne z przepisami BHP. Z kolei, samodzielne próby zajmowania się tą dziedziną nauki są nie tylko bardzo czasochłonne, ale przede wszystkim ryzykowne. Warto bowiem mieć świadomość, że przepisy prawa ulegają często zmianom, więc sprawy kadrowo-płacowe wymagają ciągłego aktualizowania i poszerzenia swojej wiedzy. Najbardziej rozsądne jest więc skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, co nie tylko jest wygodne, ale także bezpieczne.

Jakiej firmie zlecić obsługę kadr i płac?

Wybór firmy, z którą nawiązana zostanie współpraca nie jest łatwym zadaniem. Rynek usług z zakresu obsługi kadrowo-płacowej cały czas się rozwija, więc istnieje bardzo dużo ofert dla przedsiębiorców, potrzebujących w tej kwestii wsparcia. Niemniej jednak, przed podpisaniem umowy, warto zwrócić uwagę na kompetencje personelu danego przedsiębiorstwa, doświadczenie i pozytywne rekomendacje. Warto zaznaczyć, że polecaną firmą jest Sekret 2 – przedsiębiorstwo prowadzone przez Jacka Karnickiego. Funkcjonuje ono bowiem od 2000 roku i od tego czasu pomogło ono wielu firmom. 

Opracowanie:

Sekret 2 Jacek Karnicki

Opoczno , Piotrkowska 64

  • tel. 44 754 45 72

Podziel się