Artykuł sponsorowany O czym warto wiedzieć, biorąc udział w licytacji komorniczej?

O czym warto wiedzieć, biorąc udział w licytacji komorniczej?

Niekiedy wystarczy jedna nieprzemyślana bądź nietrafiona inwestycja lub problemy ze zdrowiem, które doprowadzają do utraty pracy, by popaść w długi. W momencie gdy nie dojdzie do spłaty należności konieczna jest interwencja komornika sądowego i wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jednym z jego etapów może być licytacja komornicza. Co może być przedmiotem licytacji komorniczej? Czy warto kupować na licytacjach? Jakie warunki, należy spełnić, by wziąć w niej udział? 

Co może być przedmiotem licytacji komorniczej? 

Publiczna sprzedaż mienia dłużnika prowadzona przez komornika to licytacja komornicza. Dochodzi do niej w momencie niespłacenia zobowiązania wobec wierzyciela i braku polubownego rozwiązania sprawy. Przedmiotem licytacji komorniczej mogą być zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Do pierwszej grupy nie należą wyłącznie domy i mieszkania, ale także grunty, garaże, miejsca postojowe, lokale użytkowe, hale i magazyny. Ruchomości, które mogą być przedmiotem licytacji komorniczej to przede wszystkim: biżuteria, pojazdy, meble, antyki, dzieła sztuki, maszyny rolnicze bądź przemysłowe, sprzęt RTV, komputerowy, AGD, a nawet odzież. Komornik ma obowiązek poinformować o dacie i miejscu planowanej licytacji komorniczej w określony w danym mieście sposób. 

Czy warto kupować na licytacjach komorniczych? 

Zdarzają się osoby, które regularnie biorą udział w licytacjach komorniczych. Cena wywoławcza przedmiotu licytacji ustalana jest niejednokrotnie mocno poniżej ceny rynkowej. Z tego względu można okazyjnie kupić dom, mieszkanie czy samochód. Podczas pierwszej licytacji cena wywoławcza nieruchomości i ruchomości stanowi 75% ceny oszacowania. Podczas drugiej jedynie ⅔ w przypadku nieruchomości i 50%, jeśli mowa o ruchomościach. W Gdańsku całym postępowaniem egzekucyjnym zajmuje się Tomasz Kędziora – komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że każda licytacja komornicza jest opłacalna. Przede wszystkim warto dobrze się do niej przygotować, posiadać środki i określony plan działania. Istotne jest rozeznanie w przedziale cenowym danego przedmiotu, aby na licytacji zyskać, a nie stracić. 

Jakie warunki należy spełnić, by wziąć udział w licytacji komorniczej?

W licytacji komorniczej mogą wziąć udział osoby lub podmioty prawne z wyłączeniem komornika, dłużnika, ich małżonków, dzieci, rodzeństwa i rodziców, a także licytantów, którzy w poprzedniej licytacji nie spełnili określonych warunków. W niektórych licytacjach konieczne jest wpłacenie wadium, czyli rękojmi, która stanowi 10% sumy oszacowania. Wadium jest zwracane osobom, którym nie udało się wygrać, a w przypadku zwycięzcy zaliczane jest na poczet ceny nabycia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas