Materiał Partnera Niezawodne sposoby na czyszczenie dywanów

Niezawodne sposoby na czyszczenie dywanów

Dywan stanowi centralny punkt w niemal każdym mieszkaniu. Jest idealnym uzupełnieniem, potrafi całkowicie odmienić wnętrze oraz nadać mu wyjątkowy, przytulny nastrój. Jednak niestety utrzymanie takiego dywanu w idealnym stanie to nie lada wyczyn. Codzienne użytkowanie powoduje, że osiadają na nim różnego rodzaju zabrudzenia oraz kurz. Jak zatem poradzić sobie z tym wyzwaniem i utrzymać dywan w czystości na długi czas.

Regularne odkurzanie podstawą do utrzymania ładnego wyglądu dywanu

Niezależnie od tego, jaki rodzaj dywanu posiadamy, jest on podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i kurz. Otwarte okno przepuszcza mnóstwo zanieczyszczeń z zewnątrz, a codzienne posiłki spożywane przy stole owocują okruszkami i plamami na naszej wykładzinie. Regularne odkurzanie pomoże zachować doskonały wygląd dywanu przez dłuższy czas. Dlatego warto stosować tę dobrą praktykę i zmotywować się do używania odkurzacza częściej niż raz na tydzień. “Naszym klientom zdecydowanie polecamy regularne odkurzanie wykładziny, minimum 2 razy w tygodniu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której brud i kurz wnikną głęboko w strukturę dywanu i ciężko go później czyścić. Ważne jednak, aby odkurzać dokładnie, w różnych kierunkach, co pozwala dotrzeć do głębszych partii w przekroju dywanu. ” - mówi doradca z firmy Kopciuszek, świadczącej usługi sprzątające, specjalizujący się w profesjonalnym czyszczeniu dywanów.

Niezawodne domowe sposoby na czyszczenie dywanu

Nawet, jeśli będziemy regularnie odkurzać naszą wykładzinę, po pewnym czasie może przybrać poszarzały odcień i stracić swój pierwotny kolor. Nie należy się jednak martwić, bo nie oznacza to wcale , że czas się z nim pożegnać. W takim przypadku natomiast warto wykorzystać możliwości domowych specyfików jak sól kuchenna, soda oczyszczona czy ocet. Pozwolą one dokładnie wyczyścić nasz dywan i przywrócić jego wcześniejszy wygląd.

  • Sól kuchenna ma doskonałe właściwości dezynfekcyjne. Rewelacyjne czyści również dywany z frędzlami. Jak jej użyć? Wystarczy posypać obficie solą przybrudzone miejsca i zwilżyć je wodą. Następnie, po 2-3 godzinach, przy pomocy odkurzacza, zebrać pozostałe kryształki soli i to wszystko! Możemy cieszyć się pięknym i czystym dywanem na nowo.
  • Soda oczyszczona z kolei pomoże nam pozbyć się przykrych zapachów, bakterii oraz roztoczy. Sposób aplikacji jest podobny, jak w przypadku soli kuchennej, przy czym sodę należy pozostawić na dywanie co najmniej 5 godzin, aby w pełni wykorzystać jej właściwości. Jeśli chcemy osiągnąć lepszy efekt, warto ją dodatkowo wetrzeć kolistymi ruchami w dywan przy użyciu suchej ścierki.
  • Ocet przywróci utracony kolor wykładzinom i dywanom. W tym wypadku wystarczy spryskać naszą powierzchnię roztworem z wody i octu oraz pozostawić do wyschnięcia. Nie trzeba się martwić o zapach, bo szybko wywietrzeje, a my będziemy mieli czysty dywan o pięknych i intensywnych kolorach.

Profesjonalne sposoby czyszczenia dywanów

Wymienione powyżej metody mają jeden zasadniczy minus. Wymagają od nas dużego zaangażowania i zajmują sporo czasu. Niezależnie od stosowania innych metod, decydowanie warto dwa razy do roku skorzystać ze specjalistycznych usług firmy sprzątającej, która zapewni profesjonalne czyszczenie dywanów czy wykładzin. Zlecając tę pracę osobom doświadczonym, możemy mieć pewność, że cały proces czyszczenia przebiegnie szybko i sprawnie, a osiągnięty efekt w pełni nas zadowoli. A co najważniejsze, przede wszystkim zaoszczędzi nam sporo pracy. Z racji tego, że firm oferujących usługi prania dywanów na rynku jest bardzo wiele, warto wybrać taką, która cieszy się dobrymi opiniami swoich klientów lub jest rekomendowana przez naszych znajomych.
Reasumując, aby utrzymać dywan lub wykładzinę w dobrej kondycji wystarczy trochę chęci. Dobrą praktykę stanowi regularne odkurzanie z pyłów i kurzu, które zapobiega przed ich wniknięciem w głąb struktury dywanu. Aby odświeżyć nieco wypłowiały kolor, czy pozbyć się bakterii, można wykorzystać właściwości domowych środków takich jak soda oczyszczona, sól kuchenna czy ocet. Warto również raz na jakiś czas skorzystać z usług firm sprzątających, które zapewniają profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin. Dzięki temu nasz dywan będzie mógł nam służyć w doskonałej formie przez dłuższy czas.

Opracowanie:

Podziel się