Artykuł sponsorowany Najważniejsze rozwiązania stosowane w pielęgnacji parkietu.

Najważniejsze rozwiązania stosowane w pielęgnacji parkietu.

Parkiet drewniany to ponadczasowa, stylowa ozdoba każdego wnętrza. Wymaga on jednak odpowiedniej pielęgnacji, by cieszyć oczy pięknym wyglądem. W poniższym artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę wybierając to rozwiązanie dla naszego domu czy mieszkania, jakich zabiegów wymaga taka podłoga, jakie stosować w nich środki oraz czy należy angażować do tego profesjonalistów.

Zalety i wady parkietu drewnianego

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Samo jego zastosowanie w budownictwie czy aranżacji wnętrz jest niezwykle szerokie – w naszym najbliższym otoczeniu występuje ono pod rozmaitymi postaciami. Jedną z nich są parkiety drewniane. Ze względu na swój uniwersalny charakter sprawdzą się zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym wnętrzu. Pozwala na to nie tylko charakter drewna, ale też możliwość układania z niego stylowych wzorów na posadzce, które dopełniają aranżację. Niezależnie też od stylizacji nadadzą pomieszczeniu przytulny charakter, wprowadzą do niego domowe ciepło. Niepodważalnym atutem jest również trwałość oraz dobre parametry izolacyjne. Na korzyść parkietów przemawia również możliwość ich odnawiania. Natomiast antystatyczne właściwości drewna sprawiają, że podłogi te są przyjazne zdrowiu, szczególnie dla alergików.

Parkiet nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Pierwszą, jaką należy tu wymienić, jest trudniejszy w stosunku do paneli podłogowych montaż. Jest on pracochłonny i czasochłonny, należy jednak zaznaczyć, że efekt jest tego wart. Dla wielu minusem będzie też wysoka cena. Należy również zwrócić uwagę na podatność parkietu na zarysowania, dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja parkietu oraz należyte zabezpieczenie jego powierzchni przy pomocy lakieru czy oleju do drewna. Ostatnia kwestia, jaką warto mieć na uwadze to powstawanie szczelin w wyniku rozsuwania się klapek. Ryzyko to pojawia się w zbyt suchych i ciepłych pomieszczeniach.

Zalecane metody pielęgnacji parkietu

Jak już wspomnieliśmy, parkiet drewniany wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawę stanowić będzie tu oczywiście regularne sprzątanie, czyli odkurzanie i mycie. Pamiętać jednak należy o tym, aby nie używać tu zbyt wiele wody, a stosować lekko wilgotną ścierkę lub mop. Potrzebne będą nam również odpowiednie preparaty – inne dla parkietu lakierowanego i olejowanego. Niestety jednak upływ czasu robi swoje i często domowe sposoby nie wystarczą, by utrzymać podłogę w idealnym stanie.

Odpowiedzią na potrzeby właścicieli parkietów drewnianych są firmy takie jak Sogama Eco. W zakresie ich usług znajdziemy czyszczenie metodą bezwodną oraz renowację parkietu. Cyklinowanie jest przy tym najskuteczniejszą metodą przywrócenia podłodze dawnego blasku. Polega na usunięciu starej powłoki lakieru czy oleju i ponownym pokryciu jej zabezpieczającymi preparatami. Szlifowanie pozwala na nowo odsłonić fakturę drewna i tym samym podnosi jej walory estetyczne. Do tej pracy potrzebne jest specjalne urządzenie zwane cykliniarką, którego nikt raczej w domu nie ma i dlatego udział specjalisty w pielęgnacji parkietu jest niezbędny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas