Materiał Partnera
Najskuteczniejsze metody czyszczenia wykładzin biurowych

Najskuteczniejsze metody czyszczenia wykładzin biurowych

Biura to zazwyczaj miejsca charakteryzujące się dużym natężeniem ruchu, co bezpośrednio przekłada się intensywność eksploatacji podłóg, a zwłaszcza wykładzin podłogowych, które w pomieszczeniach tego typu spotyka się niezwykle często. Warto przy tym pamiętać, że element ten narażony jest na zabrudzenia, które z biegiem czasu stają się bardzo głębokie, widoczne, trudne do usunięcia i nieestetyczne. Na szczęście zamiast kosztownej wymiany możemy skorzystać z usług firmy oferującej pranie i czyszczenie wykładzin biurowych.

Jak skutecznie wyczyścić wykładzinę w biurze

Wykładziny to element niezwykle często spotykany w różnego rodzaju biurach, hotelach lub urzędach. Ocieplają one wnętrza i nadają im bardziej przytulnego charakteru, dzięki czemu, zarówno osoby okazjonalnie odwiedzające tego typu miejsca, jak i ci którzy tam pracują, czują się dużo bardziej komfortowo. Warto przy tym pamiętać, że aby jednak tak było, materiały na podłodze muszą być czyste i schludne, bez żadnych plam lub uszkodzeń, których pojawienie się wpłynie negatywnie na wizerunek instytucji. Oczywiście podstawą dbałości o wykładziny w biurze jest ich regularne odkurzanie. Co jednak w przypadku pojawienia się różnego rodzaju plam z napojów, jedzenia lub powstałych w wyniku wieloletniej eksploatacji? Zanim podejmiemy decyzję o kosztownej wymianie warto zdać się na doświadczone firmy, takie jak Firma sprzątająca TSUNAMI Agata Roszkiewicz, oferujące usługi kompleksowego sprzątania biur, w tym także czyszczenie wykładzin. Pamiętajmy że profesjonaliści mają świadomość, że konstrukcja wykładzin wpływa na wybór metody czyszczenia, oraz determinuje zarówno spodziewaną skuteczność, jak i zagrożenia związane z tą operacją. W chwili obecnej stosuje się kilka podstawowych sposobów radzenia sobie z zabrudzeniami na tego typu materiałach. Zaliczyć do nich należy:

 • metodę ekstrakcyjną - polegającą na wykorzystaniu specjalnego ekstraktora, który
  w trzech cyklach czyści wykładzinę: pranie zasadnicze, płukanie i odsysanie zabrudzeń. Metoda ta wymaga dłuższego czasu suszenia i nie stosuje się jej do prania wykładzin wrażliwych na zwiększoną wilgotność,
 • czyszczenie wykładzin na sucho – które nie jest metodą agresywną, a co za tym idzie można stosować ją nawet na delikatnych włóknach. Sposób ten, zwykle z użyciem suchych wiórków, wykorzystuje się najczęściej w przypadku niewielkich zabrudzeń.
  W tym przypadku środek czyszczący nanoszony jest na wykładzinę i następuje wcieranie, przy pomocy maszyny walcowej, w jej powierzchnię rozsypanych równomiernie wiórków. Następnie środek zostaje odessany odkurzaczem kolumnowym lub maszyną o dużej sile wchłaniania i zasysania, przy jednoczesnym rozczesywaniu włókna wykładziny. Silne zabrudzenia są usuwane przy użyciu aktywizatora do krystalizacji brudu i/lub odplamiaczy,
 • kapsułkowanie – jedna z najnowszych metod pielęgnacyjnego czyszczenia wykładzin. Polega ona na spryskaniu wykładziny specjalnym preparatem, a następnie maszynowe wtarcie środka w runo wykładziny. W procesie tym rozpuszczone zabrudzenia są oddzielane od runa wykładziny i zamykane w „kapsułkach” powstałych w wyniku krystalizacji cząsteczek chemii Po wyschnięciu wykładziny środek do kapsułkowania odparowuje, a resztki zabrudzeń zamkniętych w kapsułkach zbieramy za pomocą odkurzacza z elektroszczotką.

Dobór odpowiedniej techniki prania wykładziny zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia powierzchni, rodzaju włókna oraz sposobu jej zamontowania.

Jak często czyścić wykładzinę

Czyste i zadbane biuro to wizytówka firmy. Dlatego też sprzątanie biura, które obejmuje również połogi oraz wykładziny powinno być wykonywane regularnie. Warto przy tym pamiętać, że utrzymanie nienagannej czystości wykładziny wymaga systematycznego wykonywania następujących czynności:

 • codziennego, dokładnego odkurzania,
 • bieżącego usuwania plam – najszybciej jak się da,
 • czyszczenia pielęgnacyjnego – najlepiej kilka razy w roku, co 3-4 miesiące,
 • czyszczenia i prania gruntownego – nie rzadziej niż raz w roku.

Czyszczenie wykładzin to czynność, którą warto zlecić specjalistom, posiadającym odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz środki chemiczne, gdyż koszty związane z utrzymaniem czystości zawsze są nieporównanie mniejsze niż te związane z jej wymianą.

Opracowanie:

Firma sprzątająca TSUNAMI Agata Roszkiewicz

Poznań , Kolejowa 43 lok. 22

Podziel się