Artykuł sponsorowany Najlepsze zdjęcia portretowe

Najlepsze zdjęcia portretowe

Fotografia portretowa to pojęcie niezwykle szerokie. Rejestracja wyglądu ludzi to chyba najstarszy temat w fotografii, starszy niż ulice, budynki czy naturalny krajobraz. Każdy człowiek, każdy model, każda twarz stawia przed fotografem inne wyzwania i pozwala uzyskać odrębny efekt końcowy, ale, znacznie upraszczając, można fotografowanie ludzi podzielić na dwa zasadnicze podejścia: fotografia obiektywna i fotografia upiększająca.

Jak przygotować się do fotografowania modela lub modelki?

Przy fotografii obiektywnej też wymagana jest pewnego rodzaju charakteryzacja, uchwycenie odpowiedniej pozy, momentu. Do fotografii obiektywnej zalicza się fotografia reportażowa. Fotografia upiększająca to zarówno pamiątkowe fotografie rodzinne, jak i fotografia modowa, która kieruje się własnymi zasadami. Portret fotograficzny, niezależnie od jego celu, jest jednak zawsze pewnego rodzaju manipulacją i zadaniem fotografa jest świadome wykorzystanie wiedzy teoretycznej, którą posiada. Robiąc portrety, profesjonalny fotograf nie może zapomnieć, że wchodzi w relację z drugim człowiekiem lub ludźmi. Pierwszorzędne znaczenie ma zatem komfort pracy, bo to dzięki niemu uda się uzyskać odpowiedni wizerunek. Dobór sprzętu do robienia zdjęć świadczy o profesjonalizmie fotografa. Wskazane jest, by portrety robić aparatem z długą ogniskową, gdyż pozwoli to po pierwsze zachować dystans między fotografem a modelem, a po drugie, dłuższa ogniskowa spłaszcza nieco perspektywę i zawęża ją do tego, co dla nas istotne – czyli do twarzy modela. Przydaje się, by przed sesję omówić pokrótce, jakiego rodzaju zdjęcia będą robione, a w jej trakcie prosić o ustawienie się w określony sposób, z kutlturą i empatycznie.

Co może zrobić fotograf?

Umiejętności fotografa są równie ważne, jak dobrej jakości sprzęt. Sprzęt to nie tylko aparat fotograficzny, ale także statyw, zewnętrzna lampa błyskowa lub blenda, czyli odbłyśnik. Do tego fotograf Studio-Camera wykorzystuje odpowiednie światło, które do zdjęć portretowych nie powinno być ostre, lecz miękkie i rozproszone, by uniknąć głębokich cieni. Bardzo ważny w fotografii portretowej jest kontakt wzrokowy, dlatego fotografowana osoba powinna patrzeć w obiektyw. Ciekawe efekty tworzy stosowanie małej głębi ostrości, dzięki której silnemu rozmyciu ulega tło i wydobywa postać człowieka, który jest na zdjęciu najważniejszy. Ponieważ fotografia to medium dwuwymiarowe, należy tę dwuwymiarowość odrobinę zakłócić, choćby prosząc modela lub modelkę o ustawienie się bokiem. Pozwoli to na stworzenie ciekawej kompozycji obrazu. Te różne zabiegi nie są trudne, dlatego aby tworzyć dobre zdjęcia portretowe, wystarczy żywy ciekawy temat i poczucie odpowiedzialności za satysfakcję osoby fotografowanej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas