Artykuł sponsorowany Najczęstsze sprawy w prawie rodzinnym i opiekuńczym

Najczęstsze sprawy w prawie rodzinnym i opiekuńczym

Gałąź prawa cywilnego, jaką jest prawo rodzinne i opiekuńcze zajmuje się szeregiem tematów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organu, jakim jest rodzina.  W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zapisanych jest wiele ustaleń na temat tego, jak postępować w przypadku pojawienia się sporów, konfliktów i innych trudnych zdarzeń. Jakie zatem są najczęściej występujące rodzaje spraw rodzinno-opiekuńczych?

Alimenty na dziecko według prawa rodzinnego

Sprawy alimentacyjne to bez wątpienia jeden z najczęściej pojawiających się tematów w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Obowiązkiem alimentacyjnym jest zobowiązanie polegające na przekazywaniu środków na utrzymanie oraz wychowanie dziecka. Jest on najczęściej realizowany jako zapłata pewnej określonej kwoty pieniężnej z tytułu obowiązku alimentacyjnego na rzecz osoby uprawnionej.

Według ustaleń zamieszczonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym rodzic zobowiązany jest do zapewnienia swojemu dziecku wszelkich środków utrzymania oraz wychowania w czasie kiedy nie jest ono w stanie utrzymać się samodzielnie. Według tych przepisów nie ma ściśle określonego maksymalnego wieku dziecka, kiedy to może taką pomoc otrzymywać. Istnieje zatem możliwość otrzymywania alimentów od rodziców nawet w sytuacji, kiedy dziecko osiągnęło już wiek pełnoletni, jednak ze względu na kontynuowanie nauki nie może ono podjąć stałej, pełnoetatowej pracy.

Prawo działa również w drugą stronę, bowiem rodzice mają możliwość uwolnienia się od płacenia pełnoletniemu dziecku alimentów w momencie, gdy alimenty te są wynikiem nadmiernego dla rodziców uszczerbku oraz w sytuacji, kiedy pełnoletnie już dziecko w ogóle nie czyni starań o samodzielne utrzymanie się.

Rozwód według praw rodzinnego

Prawo rodzinno-opiekuńcze, którym zajmuje się Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz Posadzki, zawiera również wszelkie ustalenia na temat wchodzenia w związek małżeński. Z punktu widzenia norm i reguł prawnych relacja ta jest pewnego rodzaju trwałym węzłem prawnym, który to według wielu przepisów prawnych jest silnie chroniony. Jednak powszechnie wiadome jest, że każde małżeństwo może zostać rozwiązane na mocy wystąpienia szczegółowo określonych przesłanek ujętych w prawie rodzinnym i opiekuńczym.

Rozwody dopuszczane są w sytuacji, gdy w małżeństwie doszło do zupełnego oraz trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Za zupełny rozpad pożycia uważa się sytuację, kiedy to wszystkie więzi, które powinny łączyć zdrowe małżeństwo takie jak więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza zostały bezapelacyjnie zerwane. Trwały rozpad małżeństwa oznacza, sytuację, w której z perspektywy czasu nie widać poprawy i niemożliwe jest ponowne rozpoczęcie wspólnego pożycia przez obydwu małżonków. Jednak decyzja o tym, czy rozpad pożycia małżeńskiego jest trwały, czy też nie jest trudna do podjęcia. W momencie, gdy stwierdzono wyłącznie zupełny rozpad pożycia małżeńskiego dopuszcza się jedynie separację.

Jednak należy wiedzieć, że wystąpienie zarówno trwałego, jak i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego nie zawsze kończy się rozwodem. Sąd może odmówić udzielenia rozwiązania małżeństwa w sytuacji, gdy miałaby na tym ucierpieć małoletni potomkowie. Działa to w myśl zasady, że dobro dziecka jest ważniejsze niż ewentualne przyszłe plany obojga małżonków.

Wymienione sprawy rodzinne to tylko kropla w morzu spraw z obszaru rodzinnego i opiekuńczego. Prawo cywilne posiada szereg ustalonych i akceptowanych przez społeczeństwo norm i zasad postępowania jednak wiadome jest, że do każdej decyzji sądu możliwe jest napisanie odwołania i ubieganie się o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas