Artykuł sponsorowany Na czym polega znakowanie laserowe?

Na czym polega znakowanie laserowe?

Jedną z metod druku bezkontaktowego jest znakowanie laserowe. W porównaniu do innych procesów technologicznych daje ona wiele korzyści jak np. wysoka jakość oznaczeń, które są trwałe. Znakowanie za pomocą lasera może przybrać rozmaite postaci, jak np. grawerowanie laserowe. Jakie jeszcze wyróżnia się formy tego procesu, czym się one charakteryzują oraz jakie materiały mogą być znakowane?

Czym jest znakowanie laserowe i jakie są jego zalety?

Najprościej mówiąc, znakowanie laserowe to proces polegający na znakowaniu materiałów za pomocą wiązki lasera. Może ono posiadać rozmaite formy. Tymi mogą być:

  • grawerowanie,
  • wyżarzanie,
  • odbarwianie,
  • ablacja,
  • spienianie.

Każda z wymienionych metoda różni się od siebie oraz stosowana jest na rozmaitych materiałach, ponieważ nie wszystkie z nich dają takie same efekty na konkretnych powierzchniach. Znakowane za pomocą lasera mogą być rozmaite materiały. Wśród nich są:

  • metale (np. stal, aluminium, złoto, srebro),
  • tworzywa sztuczne (np. poliwęglan, poliamid),
  • folie,
  • laminaty.

Podczas znakowania wykorzystuje się rozmaite rodzaje laserów. Mogą być to lasery światłowodowe czy CO2. Wybór konkretnego z nich zależy od typu znakowanego materiału. Znakowanie laserem daje wiele korzyści obróbki materiału. Dzięki temu procesowi możliwe jest precyzyjne znakowanie o stałej, wysokiej jakości. Precyzja tego zabiegu pozwala na uzyskanie szczegółowych grafik, a także napisów małą czcionką. Kolejną zaletą jest wytrzymałość. Dodatkowo materiały poddane znakowaniu są odporne na ścieranie, a także na działanie ciepła i kwasów. W zależności od dobranych parametrów laserowych możliwe jest przeprowadzenie laserowania bez konieczności naruszania powierzchni obrabianego materiału. Laserowe znakowanie to także jedna z najszybszych metod znakowania, które oferowane są przez firmy z tej branży. To bezpośrednio przekłada się na dużą wydajność i oszczędność w procesie produkcji.

Charakterystyka procesów znakowania laserowego

Pierwszym rodzajem znakowania przy użyciu lasera jest wyżarzanie. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do obróbki metali. Wyżarzanie polega na działaniu ciepła wiązki laserowej na powierzchni elementu, czego efektem jest zmiana jego barwy. Powstałe w ten sposób oznaczenie jest czytelne i wyraźne, a dodatkowo podczas tego procesu nie dochodzi do naruszenia zewnętrznej struktury materiału. Kolejnym zabiegiem jest odbarwianie. Polega ono na działaniu ciepła w materiale, które powoduje reakcje chemiczne. W zależności od składu obrabianego materiału możliwe jest uzyskanie rozmaitych odcieni.

W przypadku grawerowania laserowego, które oferuje firma Renoma Grawerstwo Pieczątki, dochodzi do topienia powierzchni materiału, która następnie odparowuje. W ten prosty sposób uzyskujemy wgłębienia na nawierzchni elementu.  Z kolei spienianie polega na rozpuszczaniu materiału przy użyciu wiązki lasera. W efekcie tego działania powstają pęcherze gazowe, które w rozproszony sposób odbijają światło. Miejsce znakowane jest jaśniejsze od pozostałego obszaru.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas