Materiał Partnera Na czym polega pomoc prawna dla oskarżonych w sprawach karnych?

Na czym polega pomoc prawna dla oskarżonych w sprawach karnych?

Osoba ze statusem oskarżonego w sprawach z zakresu prawa karnego znajduje się przeważnie w niełatwym położeniu. Brak podjęcia odpowiednich kroków w kontekście obrony skutkuje rozpoczęciem czynności procesowych, a następnie niekorzystnym wyrokiem sądu. Z tego względu tak istotna jest pomoc adwokata, który będzie w stanie zapewnić wsparcie na każdym etapie postępowania.

W jakim momencie dobrze jest wynająć adwokata do sprawy karnej?

Niektóre postępowania wymagają zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu wobec osoby uznanej za podejrzanego w sprawie. Taka sytuacja jest bardzo trudna – znacząco ogranicza możliwości np. zebrania materiału dowodowego do obrony przed sądem. W tym wypadku najlepiej jest rozpocząć współpracę z adwokatem, na którego wsparcie możemy liczyć także w momencie, gdy nie zastosowano wobec nas tymczasowego aresztowania, ale otrzymaliśmy wezwanie do stawienia się na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.

Są to początkowe etapy spraw karnych, od których jednak zależeć może orzeczenie wyroku sądu. Jeśli jako podejrzany, a następnie oskarżony, nie podejmiemy stosownych kroków w zakresie obrony, rozwiązanie procesu prawdopodobnie będzie dla nas niekorzystne. Inaczej jest w przypadku posiadania pełnomocnika. Doświadczony adwokat po zapoznaniu się ze sprawą przystąpi nie tylko do zbierania materiału dowodowego, ale pomoże też w sporządzeniu stosownych wniosków umożliwiających np. umorzenie całego postępowania. Jakie jeszcze wsparcie gwarantuje adwokat przy sprawach karnych?

Pomoc prawna dla oskarżonych w postępowaniach karnych

Z rozpoczęciem współpracy z doświadczonym adwokatem nie należy zatem w przypadku spraw karnych zwlekać. Wspomniane już dowody zebrane przez pełnomocnika i odpowiednio przedstawione przed sądem to ważny element wsparcia prawnego, podobnie jak uczestnictwo w przesłuchaniach oraz rozprawach. Nie należy zapominać również o domniemaniu niewinności, dzięki któremu oskarżony będzie mógł odpowiadać na procesie z wolnej stopy. O interesy klientów w sprawach karnych i nie tylko dba kancelaria adwokacka mgr Andrzej Wróbel.

Pełnomocnik to zatem bardzo ważna osoba, która pomoże w obronie przy postępowaniu z zakresu prawa karnego. Jeżeli jednak ostatecznie nie uda się zebrać dowodów wskazujących na niewinność oskarżonego, adwokat pomoże w zminimalizowaniu wymiaru zasądzonej kary. Negocjacje w tym zakresie wymagają doświadczenia i szerokiej wiedzy z zakresu prawa karnego, ale dają możliwość uzyskania np. zawieszenia kary na okres próby, co pozwoli uniknąć pozbawienia wolności.

Opracowanie:

Kancelaria adwokacka mgr Andrzej Wróbel

Zakopane , Łukaszówki 4

Podziel się