Mobbing w pracy. Jak sobie z nim poradzić?
Usługi specjalistyczneMobbing jest niebezpiecznym zjawiskiem, które pojawia się stosunkowo często w wielu firmach. Wiąże się z niewłaściwym zachowaniem względem pracowników o różnych szczeblach, które mogą nieść destruktywne konsekwencje dla psychiki. Mobbingu nie powinno się lekceważyć. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem, a także jak się przed nim bronić? Czy są sposoby prawne na wywalczenie swoich praw? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym jest mobbing?
Mobbing jest skrajną sytuacją, rodzącą się z tzw. nieprzyjemnej atmosfery w miejscu pracy. Pojawia się w coraz większej ilości firm, szczególnie na szczeblu przełożony – pracownik. Mobbing ma formę prześladowania. Mogą być nim również typowe dogryzki, docinki lub żarty ze strony kolegów czy koleżanek, które docelowo miały nie urazić osoby ubliżonej – tak się jednak stało.
Jak radzić sobie z mobbingiem?
Z mobbingiem można różnić sobie na różne sposoby (ostatecznym krokiem jest postępowanie sądowe, w którego prowadzeniu mogą pomóc kancelarie adwokackie oferujące pomoc prawną dla klientów indywidualnych). Najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, że dany pracownik jest ofiarą innego pracownika lub przełożonego.
Dobre rozwiązanie stanowi rozmowa z przełożonym. Jeżeli szef potraktuje całą sprawę bardzo poważnie, istnieje możliwość, że mobbing zakończy się od razu. Prześladowca dostanie reprymendę od swojego przełożonego i będzie już świadomy, że przekroczył granicę przyzwoitości, a w razie podobnych działań może ponieść konsekwencje zawodowe swoich decyzji.
Czy zmiana pracy jest dobrym rozwiązaniem?
Inną, często praktykowaną i najskuteczniejszą metodą na pozbycie się problemu mobbingu jest zmiana pracy. Prześladowca nie podąży za prześladowanym pracownikiem, tylko zostanie na swoim stanowisku w starej firmie. Czasami wystarczy szczera rozmowa z przełożonym i wspólne próby rozwiązania problemu – może szef pomoże pracownikowi w przeniesieniu do innego działu w firmie lub odmiennego biura w tym samym mieście.
Działania prawne
Jeżeli sprawa jest znacznie poważniejsza, a rozmowa z przełożonymi i próby zmiany pracy lub działy (lub pracownik nie ma takiej ochoty) nie pomogły, można zwrócić się do sądu pracy. Polskie prawodawstwo sprzyja ofiarom mobbingu. Warto skorzystać z pomocy prawnej, której udzielają liczne kancelarie adwokackie. Przykładem takiego miejsca jest Kancelaria Adwokacka Olga Zubrzycka-Staniczek, gdzie można zasięgnąć rad w zakresie prawa pracy. Pracownicy kancelarii mogą m.in. reprezentować klienta w postępowaniu sądowym.