Materiał Partnera Metody usuwania graffiti

Metody usuwania graffiti

Graffiti, czyli malowidła na budynkach lub miejskiej infrastrukturze, bywa niezwykle uciążliwe. Przeważnie grafficiarze tworzą je użyciu sprejów, które są trudne do usunięcia. Aby pozbyć się niechcianego malunku, często konieczne jest zastosowanie specjalistycznych, silnych środków. Jakie są skuteczne sposoby usunięcia graffiti ze ściany lub innej powierzchni? Dowiedz się więcej.

 

Graffiti przez niektórych jest zwane sztuką, przez innych bywa uznawane za akt wandalizmu. Niezależnie od poglądów na ten temat, dla właściciela budynku, którego ściana posłużyła jako powierzchnia do stworzenia malunku, może być ono uciążliwe i z pewnością będzie chciał się go pozbyć. Niestety zlikwidowanie niechcianego malowidła może nastręczyć sporo trudności.

 

Sposoby usuwania graffiti

Co możesz zrobić, jeśli Twoja ściana padła ofiarą grafficiarza? Zapytaliśmy o to pracownika A Clean Partnership Polska Sp. z o.o. ze Stargardu.

Jak mówi, „Każda powierzchnia, na której powstał niechciany malunek, wymaga użycia odpowiedniego środka czyszczącego. Kluczem do sukcesu jest jego precyzyjne dobranie”.

 

Środki do usuwania sprejów występują w formie płynów, żeli i aerozoli. Każdy z rodzajów najlepiej nadaje się do użycia na danej powierzchni. Przy czyszczeniu zabrudzonych elementów bardzo ważne jest, by ich nie uszkodzić. Preparaty czyszczące mają intensywne działanie, dlatego najlepiej przez ich zastosowaniem zrobić próbę w mało widocznym miejscu.

 

Rodzaje preparatów

Produkty w formie płynnej najlepiej nadają się do czyszczenia szkła lub metalu lakierowanego. Płyny działają najsilniej, dlatego trzeba być ostrożnym podczas ich stosowania, by wraz z farbą nie usunąć powierzchni czyszczonego elementu.

 

Żele są idealne do czyszczenia piaskowca, wapienia i innych chropowatych powierzchni, ponieważ dzięki gęstej konsystencji utrzymują się w miejscu i nie spływają. Natomiast spreje warto zastosować w przestrzeniach trudno dostępnych. Sprawdzą się także w przypadku elementów pokrytych warstwą ochronną.

 

Jakie są inne możliwości? Jeśli preparaty do usuwania graffiti nie zadziałają, pozostaje jedynie zamalowanie uszkodzonego miejsca. Weź jednak pod uwagę, że trudno dobrać idealny kolor farby do podłoża, a niechciany malunek może być, mimo ukrycia pod warstwą farby, widoczny.

 

Dlatego najlepszych rozwiązaniem jest użycie idealnie dopasowanego środka do usuwania graffiti. Można kupić je w specjalistycznych sklepach z preparatami do czyszczenia. Warto również zabezpieczyć ścianę na przyszłość za pomocą warstwy chroniącej przed niechcianymi malunkami.

Podziel się