Materiał Partnera Lśniący dom krok po kroku

Lśniący dom krok po kroku

Chcemy żyć w czystości i ładzie, ale sprzątanie to nie jest naszym ulubionym zajęciem. O wiele fajniej jest pooglądać filmy, poopalać się w ogrodzie, czy pójść w miasto. Można jednak ułatwić sobie porządki w domu, poprzez odpowiednie planowanie. Ważna jest kolejność wykonywanych działań, by sprzątanie było wydajne i trwało jak najkrócej.

Firma sprzątająca

Zabierając się za porządki warto poznać naprawdę skuteczne metody nawet jeśli lepszym wyborem jest wynajęcie firmy sprzątającej. Ona przecież też kieruje się przy sprzątaniu swego rodzajem rytuałem. Nie myje się przecież na początku podłogi, choć znam osoby, które robią sporo podstawowych błędów.

Sprzątanie najlepiej robić w tygodniu po południu, by w weekend odpocząć przed nadchodzącym pracowitym tygodniem. Jeśli jednak wynajmujemy pomoc, to najlepiej żeby wykonywała swoją pracę, gdy nie nas w domu, by sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Nie ma sensu martwić się o swoje mienie, osoby wynajęte są zobligowane umową do pokrycia wszystkich strat z własnej kieszeni, będą więc pilnować siebie wzajemnie.

Sam początek to dość monotonne uprzątanie porozkładanych w różnych miejscach rzeczy, czyli sprzątanie bałaganu. Musisz to wykonać samodzielnie, sprzątający nie będą wiedzieli gdzie odłożyć poszczególne rzeczy. Nie chcesz przecież potem szukać jednej kartki na stosie papierów, które zalegały na biurku lub ujrzeć wszystkich ubrań w koszu do prania.

Zauważ też kolejność sprzątanych pomieszczeń. Najpierw pokoje, później kuchnia i łazienki a na końcu przedpokój.

  • dywany

Choć brzmi to absurdalnie, przy gruntownym sprzątaniu dywany czyści się, pierze i wynosi do wyschnięcia przed innymi pracami. Jeśli nie zamierzamy dawać ich do wyprania a tylko odkurzyć, numer 1 spada na pozycję, przed myciem podłóg.

  • okna

Nie porywaj się z przysłowiową motyką na słońce i nie liczyć na to, że uda Ci się porządnie wysprzątać całe mieszkanie w jeden dzień. Przygotowując się do dużych porządków, zacznij od mycia okien. Jeśli wynajęta firma sprzątająca ma zlecone sprzątanie gruntowne, to właśnie od okien zacznie. Pamiętaj, żeby wcześniej zdjąć i uprać firanki oraz zasłonki.

Upewnij się jakich środków używają profesjonaliści. Lepiej żeby były bezpieczne, ale nie spodziewaj się domowych sposobów z octem. Dowiedz się jakimi preparatami będzie sprzątany Twój dom.

  • kurz i już

Wynajęci ludzie nie będą biegali z suchymi szmatkami, jak to czynią czasem panie domu, usuwanie kurzu, to pozbywanie się roztoczy i powinno być wykonywane odkurzaczem z właściwą końcówką. Następnie odpowiedni preparat w sprayu usunie brud. Woda z płynem to ogromne ryzyko uszkodzenia mebli, czy bibelotów. Blaty w kuchni i łazienka będą wymagały silniejszych środków, bo tam kurz jest tłusty i zalega mnóstwo bakterii.

Oczywiście za jednym razem odkurzone zostaną ściany i podłoga.

Na koniec myte jest to co można myć wodą, tzn. kafelki i podłogi, wanny, prysznice, umywalki, zlew, sprzęt kuchenny. Oczywiście woda z odpowiednimi środkami czyszczącymi.

Suche dywany są zakładane już na końcu. Po firankach i zasłonkach.

Opracowanie:

Olga Gladka Olga

Janówka , Główna 64

Podziel się