
Laboratorium EKOLAB. Jakimi metodami bada się wodę pitną?
Usługi specjalistycznePosiadanie wody w kranie jest dla nas czymś oczywistym. Używamy jej każdego dnia i często nie zastanawiamy się nawet, jakie mamy szczęście, że dostęp do kranówki jest tak swobodny. Mimo to i tak kupujemy w marketach hektolitry wody butelkowanej, wierząc w jej wyjątkowe właściwości. Unikamy za to spożywania wody prosto z kranu. Tymczasem nierzadko ma ona lepsze parametry niż ta w butelce. Potwierdzają to liczne i szczegółowe badania, którym kranówka poddawana jest regularnie. Jak sprawdzić, czy woda nadaje się do spożycia?
Jakim zanieczyszczeniom może ulec woda pitna?
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2017 roku określa warunki organoleptyczne, fizykochemiczne i bakteriologiczne, które powinna spełniać woda pitna. Jakiekolwiek odstępstwa od przyjętych norm skutkują zakwalifikowaniem wody, jako niezdatnej do picia. Oznacza to, że woda w naszych kranach jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia. Zwłaszcza jeśli korzystamy z wodociągów miejskich.
W ostatnim czasie wzrosła jednak popularność studni głębinowych. Ich właściciele również powinni badać wydobywaną w ten sposób wodę. Może się bowiem zdarzyć, że znajdą się w niej zanieczyszczenia:
- fizyczne,
- chemiczne,
- bakteriologiczne
- lub substancje radioaktywne.
Stopień zanieczyszczenia wód gruntowych uniemożliwia ich spożycie w postaci surowej. Badaniem wody zajmuje się akredytowane laboratorium EKOLAB. Pomiary i badania wykonywane są w oparciu o system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025 oraz z obowiązującymi dokumentami PCA.
W jaki sposób bada się wodę pitną?
Woda pitna podlega badaniom fizykochemicznym i biologicznym. Ze wzmożoną ostrożnością bada się wodę pochodzącą z nieznanego źródła. Należy wówczas określić wszystkie składniki, które mogą mieć wpływ na jej jakość. W przypadku wody znanej specjaliści oznaczają zaś tylko te składniki, które mogą ulec zmianom. Badaniu poddaje się próbkę wody.
Badania fizykochemiczne obejmują:
- barwę i mętność wody,
- smak i zapach,
- pH,
- przewodność elektryczną właściwą,
- oznaczenie zawartości żelaza ogólnego,
- oznaczenie zawartości jonów amonowych,
- oznaczenie stężenia azotynów,
- oznaczenie stężenia glinu.
Badania mikrobiologiczne pozwalają wykryć:
- obecność bakterii z grupy coli,
- obecność Escherichia Coli,
- ogólną liczbę mikroorganizmów w 22°C po 72h.
Wszystkie wyżej wymienione badania składają się na podstawową analizę wody.
Rozszerzone badanie wody – kiedy trzeba je wykonać?
Poszerzoną analizę wykonuje się po to, by ustalić, czy woda nadaje się do celów wodociągowych. Takie badanie konieczne jest też po wybudowaniu studni głębinowej lub kopanej. Obrazuje ono pełen skład mikroorganizmów żyjących w wodzie (z naciskiem na enterokoki i Clostridium Perfringens) oraz pozwala na oznaczenie dodatkowych parametrów takich jak na przykład:
- arsen,
- akrylamid,
- benzen,
- bor,
- cyjanki,
- ołów,
- rtęć,
- siarczany
- sód.
Warto zaznaczyć, że wodociągi miejskie zobowiązane są do tego, by przynajmniej raz w roku wykonać taką rozszerzoną ekspertyzę.