Materiał Partnera Kto zajmuje się sprzątaniem po zgonach?

Kto zajmuje się sprzątaniem po zgonach?

Sprzątaniem domów i mieszkań po zgonach nie należy do przyjemnych obowiązków, jednak ktoś musi się tym zajmować. Zakres sprzątania może być różny i zależy od okoliczności śmierci. Należy pamiętać, że polega to nie tylko na powierzchownym myciu powierzchni, ale też dokładnej ich dezynfekcji. Komu można zlecić sprzątanie po zmarłym i dlaczego ważny jest profesjonalizm?

Na czym polega sprzątanie?

Sprzątanie pomieszczenia po zgonie zależy od jego okoliczności. Najbardziej problematyczne są miejsca, w których doszło do zabójstwa, krwawego samobójstwa lub ciało zmarłego leżało przez dłuższy czas i zaczęło się rozkładać. Na samą myśl o takich scenach, wiele osób czuje gęsią skórkę. Właśnie z tego powodu powstały firmy, które zajmują się sprzątaniem i dezynfekcją po zgonach. Dzięki temu rodziny zmarłych nie muszą zajmować się porządkami we własnym zakresie, co jest odciążeniem nie tylko fizycznym, ale także psychicznym. Tego typu usługi oferuje między innymi Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji prowadzony przez Marcina Kostyrę. Jego siedziba znajduje się w Zielonej Górze.

Sprzątanie polega przede wszystkim na usunięciu wszystkich płynów ustrojowych, które niekiedy wnikają głęboko w meble i podłogi. W takich przypadkach może okazać się konieczna ich utylizacja i wymiana na nowe. Następnie przeprowadza się dezynfekcję, a w przypadku nieprzyjemnych zapachów również ozonowanie.

Dlaczego profesjonaliści?

Niedokładne posprzątanie po zgonie może skutkować nie tylko poczuciem dyskomfortu np. ze względu na unoszący się przez długi czas charakterystyczny zapach, ale także pojawieniem się insektów. Profesjonaliści zajmą się dokładnym przeprowadzeniem:

  • Dezynfekcji – zniszczenie form wegetatywnych oraz przetrwalników mikroorganizmów. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zgonu z powodu choroby zakaźnej.
  • Dezynsekcji – wytępienie  ze względów sanitarnych szkodliwych owadów, a także ich jaj i larw.
  • Ozonowania – proces polega na dezynfekcji bez użycia wody, kiedy czynnikiem biobójczym jest ozon. Działa on nie tylko na powierzchnie, ale także powietrze w pomieszczeniach. Zapewnia nie tylko sterylność, ale pozwala też w szybki sposób pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie jest szczególnie polecane wtedy, kiedy zwłoki zostały znalezione dopiero po kilku dniach od śmierci.

W przypadku, kiedy mieszkanie jest mocno zaniedbane, warto zlecić kompleksową usługę, która polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i szkodników i doprowadzeniu lokum do stanu, który umożliwi jego ponowne zamieszkanie.   

Opracowanie:

Podziel się