Materiał Partnera Kremacja zwłok - jak wygląda i czy warto się na nią zdecydować?

Kremacja zwłok - jak wygląda i czy warto się na nią zdecydować?

Kremacja polega na spopieleniu ciała zmarłej osoby. Jest to alternatywa dla tradycyjnego pogrzebu. Ciało ulega spaleniu w temperaturze sięgającej od 800 do 1200 stopni. Coraz więcej osób decyduje się na kremację. Posiada bowiem szereg zalet, takich jak np. cena, ale i względy higieniczne. Dowiedz się, czy warto zdecydować się na kremację zwłok oraz na czym właściwie ten proces polega.

Jak wygląda kremacja zwłok?

Zwłoki do spopielenia przygotowuje się właściwie tak samo, jak do tradycyjnego pochówku. Nowoczesna kremacja zwłok przebiega w profesjonalny sposób, a co najważniejsze  - z poszanowaniem dla osoby zmarłej. Kremacji zwłok dokonuje się w specjalnej trumnie. Może być to trumna drewniana, pozbawiona metalowych okuć bądź trumna ekologiczna, dostosowana do wysokich temperatur. Zwłoki umieszczane są w piecu, w którym temperatura sięga około 800-1200 stopni. Cały proces spalania nie trwa wcale długo, ponieważ jest to kwestia 2-3 godzin. Po zakończeniu tego procesu, prochy są zbierane z pieca, a następnie chłodzone zimnym powietrzem. Dodatkowo, przepuszcza się je przez klemulator. Następnie prochy trafiają do worka foliowego. W takiej postaci trafiają do wybranej przez bliskie osoby zmarłego urny. Nie każdy o tym wie, jednak do urny można wsadzić różnego rodzaju osobiste przedmioty zmarłej osoby. Urna jest szczelnie zamykana i nie ma możliwości jej ponownego otworzenia. Należy zatem mieć to na uwadze, jeśli chcemy odsypać część prochów. Kiedy urna zostanie przygotowana, zakład pogrzebowy przewozi ją we wskazane przez bliskiej osoby rodzinę. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Gołębski Zakład usług pogrzebowo - kamieniarskich, której specjalizacją jest kremacja zwłok.

Kremacja - czy warto?

W ostatnich latach, kremacja stała się niezwykle popularnym sposobem na pogrzeb osoby zmarłej. Najważniejszym aspektem, który przemawia za kremacją, jest znaczne zmniejszenie powierzchni, jaka jest potrzebna na pogrzebanie zmarłego oraz pewność, że jego szczątki nie zostaną zbeszczeszczone czy to przez zwierzęta, czy nawet prace na cmentarzu. Dużym także plusem kremacji jest to, iż zwłoki nie muszą być przewożone w karawanie. Jeśli zostanie poszanowana godność zmarłego, urnę z prochami można przewieźć nawet w samochodzie osobowym. Wiele osób decyduje się na kremację z powodu jej ceny. Przechowywanie urny jest znacznie tańsze niż wykupienie miejsca na cmentarzu i utrzymywanie grobu. Oczywiście nie powinno się oszczędzać na pogrzebie czy czyjejś śmierci, jednak należy przyznać - dla niektórych jest to jedyna szansa, aby koszty ceremonii nie przewyższyły wysokości zasiłku z ZUS. Nie każdy może sobie pozwolić na wysokie, dodatkowe koszty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas