Materiał Partnera Kremacja a pogrzeb tradycyjny

Kremacja a pogrzeb tradycyjny

Kremacja stanowi coraz bardziej popularną alternatywę dla pochówku tradycyjnego. Spopielenie zwłok to zabieg zgodny z prawem świeckim, a także kanonicznym, dlatego duża grupa osób wyraża chęć takiego pożegnania jeszcze za swego życia. Jeśli zaś nie jest to decyzja wyrażająca ostatnią wolę zmarłego, wybór należy do najbliższej rodziny. Czy kremacja wymaga specjalnych przygotowań? Czy ceremonia różni się od tej, jaką znamy ze standardowego pochówku? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w przygotowanym artykule.

Faza przygotowawcza

Nie od dziś wiadomo, że pogrzeb wymaga załatwienia licznych formalności. Nie inaczej jest w przypadku pochówku kremacyjnego. Do zakładu pogrzebowego należy dostarczyć więc kopię aktu zgonu, a także dokument z pisemną zgodą na spopielenie zwłok. Wymagane jest ponadto oświadczenie o braku rozrusznika serca w ciele zmarłego. W sytuacji gdy go posiada, należy poczynić stosowne kroki zmierzające do usunięcia urządzenia.

Sposób przygotowania zwłok niczym nie różni się od tego, jaki znamy z tradycyjnego pochówku. Pracownicy zakładu zajmują się więc dokładnym myciem ciała, jego ubiorem oraz wykonaniem makijażu pośmiertnego. W profesjonalny sposób, z pełnym poszanowaniem zmarłego, uczyni to, chociażby Smutek Mieczysław Znicz, świadczący kompleksowe usługi pogrzebowe.

Ciało nieboszczyka składane jest do trumny i to już od rodziny zależy, czy będzie ona otwarta na czas czuwania w udostępnionej przez zakład odpowiedniej sali. Również wtedy na miejscu stawia się kapłan, wspierając duchowo bliskich zmarłego. Warto nadmienić, że niedopuszczalne jest użycie lakierowanej trumny bądź też przyozdobionej metalowymi elementami. Rezygnując z takich materiałów, ogranicza się nie tylko emisję zanieczyszczeń, ale też przykry zapach w trakcie kremacji. Zakazuje się ponadto umieszczania w trumnie osobistych rzeczy zmarłego.

Ceremonia pożegnalna

Po krótkiej ceremonii, z sali pożegnań ciało transportowane jest do krematorium, gdzie zostanie spopielone wraz z trumną w odpowiednio przygotowanym piecu, gdzie powietrze osiąga ponad 1000°C. Niektóre krematoria umożliwiają obserwację tego procesu z pomieszczenia oddzielonego specjalną szklaną przegrodą.

Po ostudzeniu i rozdrobnieniu popiołu, szczątki trafiają następnie do uprzednio wybranej urny, którą wraz z dołączonym świadectwem kremacji przekazywana jest rodzinie przez pracownika zakładu pogrzebowego. Tego samego dnia bądź nazajutrz dochodzi zwykle do uroczystości w świątyni oraz na cmentarzu. Ich przebieg jest taki sam jak przy pochówku tradycyjnym. Pracownicy zakładu dbają więc o takie aspekty jak oprawa florystyczna, muzyczna, poczęstunek czy transport żałobników.

Chociaż urny chowane są głównie w ziemnym grobowcu, istnieje opcja organizacji pogrzebu w tzw. kolumbarium. Występują one zwykle w formie budynków ze specjalnymi pomieszczeniami, we wnękach których pozostawia się pojemnik z prochami. Przepisy polskiego prawa, póki co zabraniają stosowania praktyk znanych z innych rejonów świata.  Nie można więc ani rozrzucać zawartości urn, ani trzymać ich w swoim domu.

Opracowanie:

Smutek Mieczysław Znicz

Bełżyce , Lubelska, po drugiej stronie szpitala

Podziel się