Materiał Partnera Koszty przeprowadzki. Jak oszacować potencjalne wydatki?

Koszty przeprowadzki. Jak oszacować potencjalne wydatki?

Myśl o przeprowadzce jest ekscytująca, jednak najczęściej samo wydarzenie przynosi stres. Podczas organizacji nie trudno o popełnienie błędu, a w trakcie pakowania, ładowania i transportu często panuje rozgardiasz. Naturalnie zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z kosztami. Czy da się je oszacować? Co zrobić, żeby transport przebiegał szybko i bezpiecznie?

Przeprowadzka samodzielnie czy z firmą?

Istotnym pytaniem, które musi zadać sobie każda osoba planująca przeprowadzkę, jest to, czy chce wynająć do tego profesjonalistów. Firmy przeprowadzkowe zajmują się pakowaniem, ładowaniem i przewozem mebli i innych sprzętów wielkogabarytowych. Oczywiście wykonane usługi zależą od potrzeb klienta. Rzeczy można spakować samodzielnie i pomóc przy ich ładowaniu. Wynajęcie do tego ekspertów bardzo dobrym pomysłem. Dzięki temu zmiana miejsca zamieszkania jest mniej stresująca i lepiej zorganizowana. Wiele osób rezygnuje z takich usług, ponieważ obawia się kosztów. Wynajęcie firmy przeprowadzkowej w zależności od miejsca i rodzaju przeprowadzki kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto pamiętać, że firma przeprowadzkowa zajmie się wszystkim, na co nie mamy czasu lub ochoty. W końcu nie każdy ma siłę przenosić meble lub czas czuwać nad organizacją przeprowadzki.

Czas to pieniądz

Powiedzenie „czas to pieniądz” jest jak najbardziej trafne i kluczowe. To m.in. od czasu przeprowadzki zależy wysokość ceny, o jaką poprosi firma przeprowadzkowa. Zalicza się do tego nie tylko czas przewozu, ale również ładowania mebli do samochodu i wypakowania ich w Twoim nowym mieszkaniu lub domu. Nie jest to trudne do oszacowania, jednak warto pamiętać, że czas może się wydłużyć z przyczyn niezależnych od nas. Czas całej akcji przeprowadzkowej zależy też od ilości kartonów, mebli i innych sprzętów, jakie mamy do przewiezienia. Jeśli nie bierzemy ze sobą zbyt wiele do nowego miejsca i wystarczy jeden przewóz samochodem dostawczym, będzie to o wiele tańsze niż gdy przewozimy ze sobą cały dobytek wielkogabarytowy.

Kilometry a koszty przeprowadzki

Niezależnie od tego czy przeprowadzasz się kawałek dalej od swojego obecnego miejsca zamieszkania, czy do innego miasta, firma przeprowadzkowa wylicza koszty dostawy w przeliczeniu na kilometry. Wystarczy poszukać firmy, której stawka za kilometr jest zgodna z Twoim budżetem, a następnie przemnożyć to przez kilometry dzielące oba miejsca od siebie. Warto przy tym pamiętać, że od wielkości dobytku zależy, ile razy auto będzie musiało kursować. Jeśli mienia jest dużo, możliwe, że konieczne będą dwa samochody, co automatycznie podnosi koszty. Dlatego przy pakowaniu warto przemyśleć ilość rzeczy, jaką chcesz zabrać do nowego miejsca. Szczególnie w przypadku mebli i przedmiotów wielkogabarytowych. Specjalista z firmy przeprowadzkowej SPEC z Łodzi mówi:

„Chociaż wiele osób woli przewozić rzeczy samodzielnie lub z pomocą rodziny, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mimo że robimy to na własną rękę, często po fakcie okazuje się, że paliwo ze kursowanie w obie strony wyniesie nas więcej niż wynajęcie profesjonalnej firmy z przystosowanym do tego samochodem. Co więcej, zajmie nam to więcej czasu i przysporzy stresu”.

Co jeszcze ma wpływ na wysokość ceny przeprowadzki?

Oprócz czasu i kilometrów dzielących oba miejsca, należy wziąć pod uwagę, jaka ilość pracowników z firmy przeprowadzkowej będzie potrzebna do transportu. Im więcej rzeczy do noszenia i przewozu, tym więcej pracowników będzie potrzebnych. Stawka ta wynosi kilkadziesiąt złotych przy jednym fachowcu i aucie. Osobom, które nie mają czasu np. ze względu na pracę lub szybko muszą wynieść się z obecnego miejsca zamieszkania, firma może spakować rzeczy. Takie usługi są dodatkowo płatne, dlatego jeśli komuś zależy na oszczędzeniu paru groszy, warto to zrobić samemu. Ostatnią rzeczą, którą warto mieć na uwadze to zabezpieczenie mienia w razie wypadku podczas transportu.

Podziel się