Materiał Partnera
Kosztorysy budowlane, czyli jak prawidłowo rozplanować budżet na nową inwestycję

Kosztorysy budowlane, czyli jak prawidłowo rozplanować budżet na nową inwestycję

Koszty instalacji nie są niskie, dlatego nim rozpoczniesz inwestować pieniądze w budowę oraz wykończenie nowych obiektów, warto najpierw oszacować kwotę, którą przyjdzie Ci zapłacić. Mając rzetelny dokument, można nie tylko przygotować się na opłaty, ale również pomyśleć nad tańszymi rozwiązaniami. Co są w stanie wycenić profesjonalne firmy zajmujące się kosztorysem instalacji oraz montażu konstrukcji?

Jakie kosztorysy można zdobyć, korzystają z profesjonalnych usług?

Warto zdecydować się na usługi firmy, która zajmuje się wycena różnego rodzaju instalacji, aby przygotowała wszystkie niezbędne kosztorysy. Dobrym przykładem są Kosztorysy Edward Anczykowski, gdyż w ofercie znajduje się szeroki zakres sporządzania wyceny. Do najważniejszych kosztorysów budowlanych, zaliczamy:

  • Kosztorysy instalacji centralnego ogrzewania – obejmuje koszt potrzebnych pieców, grzejników oraz dodatkowych akcesoriów niezbędnych podczas zakładania C.O.
  • Kosztorys wentylacji – wszystkie kanały z uzbrojeniem oraz urządzenia związane z planowanymi sposobami wentylowania pomieszczeń.
  • Kosztorysy związane z pracami wodno-kanalizacyjnymi – koszty rurociągów, a także niezbędnej armatury.
  • Kosztorysy ogólnobudowlane – jest potrzebny nie tylko w celu ogólnego rozeznania i rozplanowania kosztów, ale na jego podstawie mogą być wydawane decyzje o udzieleniu kredytu lub różnego rodzaju dofinansowania inwestycji.
  • Kosztorysy konstrukcji stalowych – obecnie konstrukcje stalowe wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie, przede wszystkim hali, magazynów oraz budynków inwentarskich.


Obniżenie kosztów inwestycji – czy jest możliwe?

Firma zajmująca się sporządzaniem kosztorysów zawsze bierze pod uwagę rodzaje oraz marki urządzeń i akcesoriów, których planuje użyć inwestor. Zdarza się jednak, że często istnieją na rynku ich tańsze odpowiedniki, które sprawdzą się równie dobrze. Na podstawie gotowej wyceny instalacji lub konstrukcji można odnaleźć elementy, które niepotrzebnie zawyżają koszty budowy lub montażu.

Co zrobić, aby obniżyć koszty inwestycji?

  • Poszukaj tańszych zamienników urządzeń, akcesoriów oraz narzędzi, które zostały uwzględnione w kosztorysie.
  • Jeśli to możliwe, wprowadź zmiany w projekcie i usuń zbędne elementy, które nic konkretnego do niego nie wnoszą.
  • Skorzystaj z fachowego doradztwa specjalisty.

Czynności te z pewnością pozwolą na zachowanie w kieszeni kilku dodatkowych tysięcy złotych. Właśnie z tego powodu, warto wykonać kosztorys przed rozpoczęciem realizacji projektu. Dzięki świadomości, co do potrzebnych kwot, można wprowadzić zmiany i właściwie rozplanować cały posiadany budżet.

Opracowanie:

Kosztorysy Edward Anczykowski

Szczecin , Hoża 4A lok. 10

Podziel się