Artykuł sponsorowany Korzyści z wyboru ewidencji podatkowej na zasadach ogólnych

Korzyści z wyboru ewidencji podatkowej na zasadach ogólnych

W polskim prawie wyróżnia się dwa modele prowadzenia ewidencji podatkowej i innych procesów gospodarczych w firmach, fundacjach, instytucjach itd. Mowa o księgowości uproszczonej oraz pełnej. Pierwsza forma upoważnia do prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów, kart podatkowych, lub ryczałtu ewidencjonowanego. Druga zaś związana jest z księgami rachunkowymi, a czasem także ze sprawozdaniami finansowymi rocznymi. Dowiedz się, dlaczego obecnie warto decydować się dobrowolnie na prowadzenie księgowości pełnej.

Księgowość pełna – dla kogo?

Obowiązek prowadzenia księgowości pełnej mają osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, przy założeniu, że wartość przychodów ustalona za rok poprzedni wynosi w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty 2 000 000 euro po przeliczeniu na walutę polską. Wszystkie podmioty, które nie docierają do tego progu, mogą rozliczać się na zasadach uproszczonych. Wielokrotnie jednak wybierają one dobrowolnie formę księgowości pełnej, która choć jest bardzo skomplikowanym systemem ewidencyjnym, stanowi bardzo ważne źródło informacji o stanie finansowym – i nie tylko – firmy.

Zważywszy na złożoność prowadzenia ksiąg rachunkowych (dzienniki, konta księgi głównej, konta ksiąg pomocniczych, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych, wykaz składników aktywów i pasywów) często powierza się to zadanie takim podmiotom, jak biura rachunkowe – przykładem może być zaś Biuro rachunkowe Onyks z Serocka.



Obrazowanie sytuacji ekonomicznej firmy

Wiele firm, które nie muszą przyjmować księgowości pełnej, i tak decyduje się na taki krok. Pozwala on bowiem przedsiębiorcom, dokładnie zapoznawać się z sytuacją ekonomiczną firmy, co zaś przekłada się na szybkie eliminowanie niekorzystnych ruchów gospodarczych, czy tworzenia nowych strategii budżetowych. Księgi rachunkowe, pozwalają bowiem na wielodziedzinową analizę działań danego przedsiębiorstwa, na wdrażanie różnego rodzaju metod rachunkowości zarządczej, czy na optymalizację podatkową. Jest to zatem ważne narzędzie nie tylko do rozliczania się z Urzędem Skarbowym, czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ale także tym, pozwalającym uzyskiwać informacje będące kluczem do tworzenia przewagi rynkowej w swojej branży.

Strategia rozwojowa

Księgowość pełna, jak już wspomniano, może być ważnym elementem analitycznym, budowania organizacji firmy. Dzisiaj przedsiębiorstwa, które nie muszą się na nią decydować, przyjmują ją dobrowolnie, głównie wtedy, kiedy zależy im na znacznym zwiększeniu obrotów swojej działalności. Może to być ważne również dlatego, że dynamicznie rozwijające się firmy, szybko przekraczają wartość przychodu powyżej 2 milionów euro. To zaś obliguje je do zredefiniowania ustroju rachunkowego z uproszczonego na ogólny – jest to proces bardzo długotrwały i złożony, dlatego warto czasem wdrożyć go znacznie szybciej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas