Materiał Partnera Komu i na jakich zasadach przysługują alimenty na dziecko?

Komu i na jakich zasadach przysługują alimenty na dziecko?

Na każdym z rodziców spoczywa równy obowiązek utrzymania swojego dziecka. W prawidłowo funkcjonującej rodzinie rodzice wspólnie podejmują trud wychowania potomstwa oraz wszystkie związane z tym koszty. W momencie rozwodu rodzic, przy którym zostają dzieci po zakończeniu małżeństwa, ma prawo oczekiwać od drugiej strony świadczeń alimentacyjnych. Na jakich zasadach są one przyznawane?

Niekoniecznie do sądu

Wielu z nas nałożenie obowiązku alimentacyjnego na jednego z rodziców kojarzy się z sądowym wyrokiem. Nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli rodzice potrafią się porozumieć, mogą sami ustalić warunki finansowania dziecka po zakończeniu ich małżeństwa.  W celach dowodowych pomiędzy byłymi małżonkami może zostać spisana umowa o alimentacji. Ważnym aspektem jest wysokość świadczeń, ich częstotliwość oraz forma płatności. Sądowy nakaz płacenia alimentów na dziecko jest wyjściem ostatecznym. Najczęściej dotyczy on rodziców, którzy pragną uchronić się przed obowiązkową wpłatą świadczeń. Polskie prawo gwarantuje dziecku finansowanie jego potrzeb z kieszeni rodziców. Mowa tutaj o wyżywieniu, wydatkach na ubrania i podstawowe środki czystości, leczeniu oraz kosztach związanych z jego edukacją. Rodzice zobowiązani są utrzymywać dziecko do ukończenia przez niego edukacji lub do 18 roku życia, jeżeli jest ono wtedy gotowe do podjęcia pracy zarobkowej i życia na własny rachunek. Problematyczne może stać się uzyskanie świadczeń alimentacyjnych od bezrobotnego lub pracującego nielegalnie rodzica. Takie osoby nie mogą wykazać się żadnymi dochodami. Często sądy biorąc pod uwagę ten fakt, redukują wysokość kwoty, która ma zostać przeznaczona na utrzymanie dziecka.

Nie tylko forma pieniężna

Alimenty zasądzone przez sąd dla dziecka mogą zostać realizowane również za pomocą innych środków. Nie zawsze jest to forma pieniężna, choć ta wybierana jest zdecydowanie najczęściej. Alimenty mogą zostać przekazane w postaci płodów rolnych, węgla ,czy po prostu zakupionej wcześniej żywności.

Co dołączyć do pozwu o alimenty?

Pozew o alimenty zwolniony jest z opłat sądowych. Aby go złożyć, wymagane są jednak odpowiednie dokumenty. Jeżeli domagamy się świadczeń od małżonka, należy dołączyć do niego odpis aktu małżeństwa i odpis aktu urodzenia dziecka. Niezbędny będzie także wykaz kosztów, jakie ponosi osoba żądająca alimentów, na wychowanie i utrzymanie dziecka. Jeżeli mamy jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem lub wyegzekwowaniem przysługującego prawa, warto skorzystać z porady fachowca. Kancelaria Radcy Prawnego Jana Duszyk  świadczy kompleksowe usługi na rzecz swoich klientów. Z pewnością otrzymamy tam profesjonalną pomoc oraz pewność, że możemy powierzyć nasze problemy w ręce doświadczonego specjalisty od prawa rodzinnego.

Opracowanie:

Jan Duszyk Kancelaria Radcy Prawnego

Jarosław , Jana Pawła II 10 lok. 17

Podziel się