Materiał Partnera Kiedy niezbędna jest wycena auta?

Kiedy niezbędna jest wycena auta?

Zawód rzeczoznawcy specjalizującego się w motoryzacji jest na tyle popularny, że wiele osób zastanawia się, w jakich właściwie sytuacjach ktoś może potrzebować wyceny swojego auta. Postanowiliśmy to sprawdzić i krótko opisać najczęstsze przypadki, w których kontaktujemy się z rzeczoznawcą samochodowym. Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze: stłuczka

Niestety najczęstszym przypadkiem, w którym potrzebujemy pomocy rzeczoznawcy samochodowego, jest udział naszego auta w jakiejś stłuczce. Ekspert musi nam wtedy pomóc ocenić szkody i starty, będące efektem takiej kolizji. Jeśli wina nie leży po naszej stronie, najprawdopodobniej czeka nas wizyta rzeczoznawcy, któremu ubezpieczyciel osoby kierującej drugim pojazdem, zlecił obejrzenie naszego samochodu. Pamiętajmy, aby takiemu specjaliście dać pełny dostęp do auta oraz zapewnić możliwie jak najlepsze warunki jego obejrzenia poprzez np. zapewnienie dobrego oświetlenia. To ten człowiek zdecyduje o tym, jaki jest rzeczywisty stan auta, a co za tym idzie, o wysokości naszego odszkodowania.

Jeśli taka wycena nie przebiegła dla nas pomyślnie i czujemy się potraktowani niesprawiedliwie, możemy skorzystać z porady niezależnego rzeczoznawcy,  którego fachową ocenę sprawy możemy przedłożyć ubezpieczycielowi. Warto jednak powierzyć tę rolę sprawdzonym i doświadczonym specjalistom, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty, jak chociażby Robert Adamczyk z Zabrza.

Po drugie: sprzedaż lub kupno samochodu

Jeśli planujemy sprzedać nasz samochód i mamy świadomość, że jest on w świetnym stanie, możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy. Warto to zrobić szczególnie w tych przypadkach, w których mamy świadomość, że model i rocznik samochodu może zaniżyć jego realną wartość.

Usługi rzeczoznawcy bywają również nieocenione po drugiej stronie barykady, czyli w przypadku, w którym chcemy kupić jakiś samochód. Nieuczciwi sprzedający mogą nam chcieć wmówić różne rzeczy np. że jest to auto bezkolizyjne. Sprowadzony przez nas ekspert z pewnością będzie w stanie ujawnić wszystkie mankamenty takiego samochodu, może ustalić jego prawdziwy przebieg oraz stan techniczny.

Ubezpieczenie OC

Trzecią sprawą, z którą często zgłaszamy się do rzeczoznawców, jest wycena auta dla porównania jej z tą, która figuruje na naszym ubezpieczeniu OC. Kwota, jaka się tam znajduje, jest często średnią wartością rynkową pojazdu, a powinna odzwierciedlać realną wartość naszego auta. Zawyżenie tej kwoty nazywamy nadubezpieczeniem, a zaniżenie niedoubezpieczeniem. Warto pamiętać, że żadna z nich nie jest dla nas korzystna.

Opracowanie:

Experto Robert Adamczyk

Zabrze , Majnusza 4 lok. 31

Podziel się