Artykuł sponsorowany Kiedy należy odrzucić spadek?

Kiedy należy odrzucić spadek?

Na wieść o czekającym na nas spadku z reguły reagujemy pozytywnie. Mieszkanie po babci, dodatkowa gotówka po ojcu czy kolekcja dzieł sztuki po ciotce z Ameryki – są to wartościowe dobra, które w znaczny sposób poprawiają naszą sytuację materialną. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w spadku można odziedziczyć również długi. Jak tego uniknąć?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

Z chwilą śmierci spadkodawcy dochodzi do „otwarcia” spadku. Jest to zgodne z art. 924 kodeksu cywilnego. Spadkobierca wstępuje więc w prawa oraz obowiązki spadkodawcy. W praktyce oznacza to, że dziedziczy nie tylko dobra materialne, ale też zobowiązania po zmarłym. Jeśli nie chcemy spłacać cudzych długów, należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Czym to skutkuje?

Spadkobierca, który odrzuci spadek, traktowany jest przez prawo jak osoba, która nie dożyła „otwarcia” spadku. Powoduje to wyłącznie spadkobiercy z dziedziczenia. Nie oznacza to jednak, że dalsi krewni nie będą musieli borykać się z problemami finansowymi, jakie pozostawił po sobie zmarły.

W miejsce „uśmierconego” spadkobiercy wejdą bowiem inne osoby powiązane więzami krwi ze spadkodawcą. Dobrze więc ostrzec je i poinformować o naszej decyzji.  Jak tłumaczy adwokat z Kancelarii Adwokackiej we Wrocławiu - spadek może odrzucić i spadkobierca ustawowy, i testamentowy.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Niektóre osoby decydują się na przyjęcie spadku z pełną świadomością, że obarczony jest on długami. Nazywa się to przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca odpowiada za zobowiązania finansowe zmarłego, ale tylko do wysokości aktywów wchodzących w jego majątek. Kiedy taki krok się opłaca?

Zwykle wtedy, kiedy nie mamy świadomości, co do pełnej wartości majątku spadkodawcy. Przejęcie majątku z dobrodziejstwem inwentarza może wiązać się z zyskiem. Wyobraźmy sobie np., że zmarły pozostawił nam zadłużone mieszkanie. Po spłacie należności nieruchomość można wyremontować i sprzedać, co w ogólnym rozrachunku przyniesie nam korzyść materialną.

Decydując się na taką drogę przyjęcia spadku, musimy pamiętać, że przeprowadzeniem spisu majątku spadkodawcy zajmie się komornik. Powoduje to pewne koszty, które trzeba będzie pokryć.

Ile mamy czasu na odrzucenie spadku?

Na odrzucenie spadku mamy pół roku, licząc od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o podstawie dziedziczenia, czyli o „otwarciu” spadku lub testamentu. Spadek można odrzucić przed notariuszem lub przed sądem rejonowym. Jeśli zdecydujemy się na to pierwsze, notariusz będzie zobowiązany do przekazania dokumentacji do sądu.

Opracowanie:

Piotr Tworkowski Adwokat Kancelaria Adwokacka

Wrocław , Tadeusza Kościuszki 65 lok. 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas