Artykuł sponsorowany Kancelaria Adwokacka Piotra Tworkowskiego: co powinieneś wiedzieć o separacji?

Kancelaria Adwokacka Piotra Tworkowskiego: co powinieneś wiedzieć o separacji?

W myśl Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie, między którymi nastąpił zupełny rozkład pożycia, mogą zażądać sądownego ustalenia separacji. Adwokat z Kancelarii Piotra Tworkowskiego wyjaśni, czym różni się separacja faktyczna od „prawnej”, i jakie konsekwencje niesie za sobą orzeczenie stanu polegającego na zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Separacja faktyczna a separacja „prawna” – różnice formalne

Małżonkowie, którzy z określonych powodów nie zamieszkują ze sobą bądź zamieszkują pod jednym dachem, prowadząc jednocześnie własne życia, pozostają w separacji faktycznej. Jak wyjaśnia adwokat z Kancelarii Adwokackiej Piotr Tworkowskiego, prawo rodzinne nie reguluje skutków takiego stanu, w związku z czym małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy oraz zaspokajania potrzeb rodziny. W przypadku separacji prawnej, potwierdzonej na drodze sądowej, możemy mówić o rozpadzie pożycie w sposób zupełny, ale nie trwały. Taki stan określa ustanie więzi duchowej, fizycznej oraz gospodarczej między małżonkami. W praktyce mogą oni nadal mieszkać pod jednym dachem i nie muszą trwać w przekonaniu, że już nigdy do siebie nie wrócą. Co za tym idzie, separacja może być alternatywą dla osób, które nie chcą orzeczenia rozwodu, bądź małżonków, którzy obawiają się, że sąd zakwestionowałby rozpad ich pożycia jako trwały.

Kancelaria Adwokacka Piotra Tworkowskiego: orzeczenie separacji

Orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli miałoby naruszyć dobro wspólnych małoletnich dzieci lub stać w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Adwokat z Kancelarii Adwokackiej Piotra Tworkowskiego wskazuje, że najważniejszymi skutkami separacji są powstanie rozdzielności majątkowej, odsunięcie od dziedziczenia ustawowego oraz uchylenie domniemania, że dziecko urodzone w czasie trwania separacji jest potomkiem męża. Warto przy tym zaznaczyć, że jeżeli jedna strona wnioskuje o separację, a druga o rozwód, sąd orzeka rozwód w przypadku, jeżeli żądanie jest uzasadnione.

Opracowanie:

Piotr Tworkowski Adwokat Kancelaria Adwokacka

Wrocław , Tadeusza Kościuszki 65 lok. 6

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas