Materiał Partnera Jakie są różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym?

Jakie są różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym?

Dla osób, które nie mają większego doświadczenia w branży poligraficznej, pojęcia takie jak druk cyfrowy czy druk offsetowy, mogą brzmieć dość obco. Bywa także, iż sformułowania te, są po prostu niesłusznie mylone i traktowane jako zamienniki. Trzeba jednak wiedzieć, iż mówimy tutaj o różnych technologiach, które mają zupełnie inne zastosowanie. Czym zatem charakteryzują się obie techniki?

Czym jest druk cyfrowy?


To metoda, która od lat cieszy się zdecydowanie największą popularnością. W bardzo dużym skrócie jest to rodzaj druku wykonywany przy wykorzystaniu elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Urządzenia takie tworzą wydruk na podstawie danych przesłanych bezpośrednio z komputera. Niesie to ze sobą wiele praktycznych korzyści, ponieważ istnieje pełna dowolność w wykonaniu różnego rodzaju zleceń. Od tych banalnie prostych do najbardziej złożonych. Projekt może zostać dostarczony na de facto każdym nośniku cyfrowym, co jest po prostu bardzo wygodne z punktu widzenia klienta.

Druk cyfrowy nie wymaga również zastosowania żadnych form czy matryc pośrednich. Na wyjątkową uwagę zasługuje przede wszystkim szybkość, z jaką realizuje się zlecenia. Możliwość uzyskania materiałów „od ręki” sprawia, że technologia ta wyjątkowo dobrze sprawdzi się w przypadku druku wizytówek, ulotek, a także plakatów. Oczywiście wypada również podkreślić ekonomiczny wymiar całego przedsięwzięcia. Obecnie jest to jedno z najtańszych rozwiązań. Co jeszcze warto wiedzieć?

Charakterystyka druku offsetowego


W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. techniką druku płaskiego, co oznacza, że wszystkie elementy matrycy umieszczone są na jednakowym poziomie. Zasada funkcjonowania technologii jest dość prosta, ponieważ wykorzystuje ona zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. Wykonana z lekkiego aluminium i założona na cylindrze matryca przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Stąd zaś, obraz przekazywany jest na ustalone wcześniej podłoże, czyli np. papier fotograficzny lub karton. Wykorzystanie druku offsetowego gwarantuje szybką realizację zlecenia przy zachowaniu doskonałej wręcz jakości oraz atrakcyjnej ceny. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż używane w procesie farby olejowe nie zapewnią wyjątkowej intensywności kolorystycznej.

Jak słusznie podkreślają specjaliści z firmy Solpress, druk offsetowy zdecydowanie najlepiej sprawdzi się przy dużych nakładach, dlatego też stosowany jest przy pracach związanych z realizacją druku książek, katalogów, plakatów wielkoformatowych czy wielobarwnych map. Jeżeli zaś chodzi o druk cyfrowy, to ze względu na możliwość naniesienia ewentualnych poprawek w dowolnym momencie, najekonomiczniej sprawdzi się przy nakładach, które nie przekraczają 250 szt. W razie wątpliwości co do tego, jaką technologię wybrać, zawsze warto skonsultować się z pracownikami dobrego centrum poligraficznego.

Opracowanie:

Solpress sp. z o.o. Druk offsetowy

Opole , ks. Damrota 4

Podziel się