Materiał Partnera Jakie są rodzaje paliw na stacjach benzynowych?

Jakie są rodzaje paliw na stacjach benzynowych?

Zdecydowana większość dorosłych Polaków posiada samochód osobowy, który umożliwia im swobodne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Wszyscy kierowcy jednak muszą pamiętać o regularnym tankowaniu auta – w zależności od rodzaju silnika będzie to benzyna, olej napędowy lub gaz LPG. Nie każdy jednak wie, czym się one różnią. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej na ich temat? Sprawdź nasz artykuł!

Gdzie warto tankować samochód? 

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby tankować samochód jedynie na sprawdzonych stacjach paliw oferujących szeroki wybór dobrej jakości paliw w atrakcyjnych cenach. Nie bez znaczenia jest także dodatkowy asortyment takich miejsc – najlepsze prowadzą również sklepy całodobowe z artykułami spożywczymi, motoryzacyjnymi, czy prasą. Taką ofertę proponuje stacja paliw, której właścicielką jest Izabela Kaźmierczak, zlokalizowana w Kutnie, w województwie łódzkim – tutaj każdy kierowca znajdzie to, co potrzebuje! 

3 rodzaje paliw dostępnych na stacjach paliw

W ofertach stacji paliw możemy znaleźć właściwie trzy rodzaje paliw. Największą popularnością cieszą się te w formie ciekłej, czyli benzyna oraz olej napędowy. Najpierw warto napisać co nieco o benzynie, która jest wykorzystywana do napędu samochodów, ale również wielu innych pojazdów. Jest ona mieszaniną ciekłych węglowodorów. Produkowana jest w procesie rektyfikacji ropy naftowej, natomiast jej skład jest uzależniony m.in. od wyjściowego składu ropy. Dodatkowo warto wiedzieć, że wyróżniamy jej kilka rodzajów, choć najczęściej wykorzystywana jest benzyna bezołowiowa 95 i 98.

Drugim rodzajem paliwa jest olej napędowy. Znajduje zastosowanie w silnikach wysokoprężnych z zapłonem samoczynnym. Jest to nic innego jak mieszanina węglowodorów parafinowych, naftenowych i aromatycznych, które zostały wydzielone z ropy naftowej w procesach destylacyjnych. To, co wyróżnia ten rodzaj paliwa od innych, to przede wszystkim łatwiejsze otrzymywanie, a poza tym koszty są znacznie mniejsze. Istnieje też gaz LPG, który cieszy się rosnącą popularnością, bowiem jest dość tani. Stosuje się go nie tylko w motoryzacji, ale również np. w przemyśle. 

Reasumując, każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór dobrej jakości paliwa, a także tankowanie pojazdu na stacji paliw, która cieszy się zaufaniem klientów. Tylko w ten sposób można zaoszczędzić trochę pieniędzy, a przede wszystkim dbać o auto. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas