Artykuł sponsorowany Jakie są największe zalety kremacji?

Jakie są największe zalety kremacji?

Coraz więcej Polaków deklaruje chęć spopielenia swojego ciała po śmierci. Skłaniają się ku temu zwłaszcza młodsi przedstawiciele społeczeństwa. Jeszcze do niedawna kościół katolicki sprzeciwiał się takiej formie pochówku, zalecając grzebanie ciał zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim. Obecnie duchowni nie utrudniają ostatniego pożegnania rodzinie, które zdecydowała się na kremację zmarłego. Dlaczego stała się ona tak popularna?

Organizacja pogrzebu z kremacją w tle

Przygotowania do pogrzebu rozpoczynają się z chwilą, gdy lekarz stwierdzi zgon bliskiej nam osoby. Warto wówczas zadbać o to, by ciało od razu zostało przetransportowane do domu pogrzebowego dysponującego własną chłodnią. Pracownicy zakładu funeralnego bezzwłocznie zajmą się przygotowaniem ciała do pochówku niezależnie od tego, jaką będzie miał on formę. Wykonają toaletę pośmiertną oraz zabiegi z zakresu tanatokosmetyki. W tym czasie rodzina bliskiego będzie mogła załatwić wszystkie formalności związane z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego i organizacją kremacji. Jak informuje Tomasz Dyka, właściciel firmy pogrzebowej, żadne krematorium nie zdecyduje się na spopielenie zwłok bez ich wcześniejszej identyfikacji. Dlatego też rodzina zmarłego musi przedłożyć placówce następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu zgonu lub jego kserokopię z pieczęcią domu pogrzebowego,
  • kserokopię dowodu osobistego zmarłego,
  • zgodę na kremację podpisaną przez członka najbliższej rodziny zmarłego lub jego samego jeszcze za życia.

Spopielone ciało zostaje umieszczone w urnie. Zgodnie z polskim prawem prochy zmarłego należy pochować na cmentarzu lub rozsypać w Ogrodzie Pamięci. Nie wolno przechowywać ich w domu w formie pamiątki ani rozsypywać w niedozwolonym miejscu np. nad morzem, w okolicy domu. Oprawa pochówku zmarłego po kremacji w zasadzie nie różni się od tradycyjnego pogrzebu.

Dlaczego warto zdecydować się na kremację?

Kremacja zwłok jest średnio 30% tańsza od typowo chrześcijańskiego pogrzebu. Rodzina zmarłego nie musi wydawać pieniędzy na zdobną trumnę ani elegancką odzież pogrzebową. Miejsce na cmentarzu oraz nagrobek również mogą być mniejszych rozmiarów, co ma bezpośredni wpływ na koszt ceremonii. Jednak nie tylko kwestie ekonomiczne przekonują Polaków do spopielenia swoich zwłok. Liczą się również względy ekologiczne. Na lokalnych nekropoliach zaczyna brakować miejsc, a gminy niechętnie oddają tereny pod budowę nowych cmentarzy.

Ulokowane pod ziemią ciała mają negatywny wpływ na środowisko. Ich powolny rozkład przyczynia się do skażenia gleby i wód podziemnych. Prochy nie wykazują tak niszczącego działania na przyrodę. Warto też zauważyć, że kremacja stała się popularna ze względów czysto estetycznych. Jesteśmy przywiązani do wszystkiego, co materialne, a więc i do swojego ciała. Myśl, że mogłoby ono rozłożyć się w naturalny sposób, napawa nas obrzydzeniem. Dzięki kremacji można uniknąć tego mało przyjemnego procesu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas