Artykuł sponsorowany Jakie przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego?

Jakie przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego?

Polski porządek prawny przewiduje dwa tryby, jakimi mogą być ścigane przestępstwa. Niekiedy sprawcom udaje się uniknąć odpowiedzialności karnej z powodu braku wiedzy pokrzywdzonych na temat przysługujących im praw. Należy bowiem wiedzieć, że w określonych sytuacjach do wszczęcia postępowania niezbędny jest wniosek. Co to za okoliczności i jak przebiega wówczas praca sądu? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Dwa tryby ścigania przestępstwa

Polski system prawa karnego, jak już zaznaczyliśmy na początku, określa dwa tryby ścigania przestępstw: z urzędu oraz na wniosek. Pierwszy odnosi się do zasady legalizmu, która zobowiązuje  organy państwowe do podjęcia stosowanych działań w momencie ujawnienia przestępstwa. Do tej kategorii należeć będzie większość sytuacji opisanych w kodeksie karnym, a także ustawach szczególnych, w tym o przeciwdziałaniu narkomanii czy ochronie zwierząt. Drugi możliwy tryb to ściganie na wniosek. Inicjuje je osoba uprawniona, czyli osoba, która ucierpiała w wyniku popełnionego czynu lub jej przedstawiciel. Reprezentowanie  poszkodowanego leży w zakresie usług oferowanych przez Indywidualną Kancelarię Adwokacką Wojciecha Romalskiego. Z chwilą uzyskania takiego wniosku policja podejmować będzie dalsze działania z urzędu.

Omawiany wniosek zobowiązuje stosowne organy do wszczęcia postępowania przygotowawczego i następnie sądowego, a jednocześnie stanowi wolę strony pokrzywdzonej i wskazuje, że czuje się ona ofiarą przestępstwa. Zgodnie z definicją kodeksu postępowania karnego poprzez pokrzywdzonego rozumie się osobę fizyczną lub prawną, której dobro prawne uległo bezpośredniemu naruszeniu lub zostało zagrożone przez przestępstwo. Warto jednak mieć świadomość, że wniosek o ściganie może zostać wycofany. Do tego konieczna jest jednak zgoda prokuratora lub sądu – w zależności od etapu postępowania – oraz musi nastąpić to do momentu rozpoczęcia przewodu na pierwszej rozprawie. Ponowne złożenie wniosku o ściganie w tej samej sprawie nie jest jednak dopuszczalne.

Ściganie na wniosek pokrzywdzonego

Lista przestępstw ściganych na wniosek zawarta została w kodeksie karnym. Jest dość długa i obejmuje między innymi:

  • narażenie na niebezpieczeństwo,
  • narażenie na zarażenie,
  • groźby karalne,
  • uporczywe nękanie,
  • uchylanie się od alimentów,
  • naruszenie tajemnicy służbowej,
  • nielegalne uzyskanie informacji,
  • niszczenie informacji,
  • naruszenie integralności rzeczy,

Ponadto, jeśli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, wniosek o ściganie dotyczyć może także kradzieży i kradzieży z włamaniem, oszustwa, spowodowania wypadku. W tej grupie znajdą się również niezaspokojenie roszczeń wierzyciela, nierzetelna dokumentacja, zakłócanie przetargu publicznego – pod warunkiem, że pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa. Podobną funkcję do ścigania na wniosek pełni tryb ścigania z oskarżenia prywatnego. Ten dotyczy przestępstw: zniesławienia, zniewagi, naruszenia nietykalności cielesnej oraz spowodowania lekkich obrażeń ciała, a ponadto przestępstwa przewidziane w prawie autorskim i prasowym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas