Artykuł sponsorowany Jakie formy opodatkowania dostępne są firmom jednoosobowym?

Jakie formy opodatkowania dostępne są firmom jednoosobowym?

Jedną z decyzji podejmowanych podczas zakładania firmy, również jednoosobowej, jest wybór formy opodatkowania. Należy wskazać ją już na wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Polskie prawo przewiduje tu możliwość korzystania z takiej, która dla przedsiębiorcy będzie najkorzystniejsza. Dodatkowe kryterium to rodzaj prowadzonej działalności.

Skala podatkowa

Najczęściej stosowaną formą opodatkowania jest skala podatkowa, czyli inaczej zasady ogólne. W tym przypadku podstawę opodatkowania stanowi dochód rozumiany jako przychód z działalności gospodarczej pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2020 roku dla sumy 85 528 złotych podatek wyniesie 17 procent minus kwota zmniejszająca podatek. Natomiast dla podstawy liczącej ponad 85 528 złotych będzie to 14 539 złotych i 76 groszy plus 32 procent nadwyżki ponad 85 528 złotych z odjęciem kwoty zmniejszającej podatek.

Stosowanie skali podatkowej wiąże się z koniecznością prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz ze sporządzaniem na koniec roku podatkowego spisu z natury. Zarówno przy wyborze korzystnej formy opodatkowania, jak i późniejszym jej stosowaniu warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Usługi w tym zakresie oferuje między innymi Wiebro z Łodzi. Wśród zalet opodatkowania na zasadach ogólnych wspomnieć należy liczne prawa przysługujące przedsiębiorcy w tym do skorzystania z ulg podatkowych czy kredytu podatkowego, a także rozliczenia wszystkich przychodów w jednym zeznaniu rocznym.

Podatek liniowy

Tu również podstawę opodatkowania stanowią wyłącznie dochody jednoosobowej firmy. Istnieje przy tym tylko jedna stawka podatku, wynosząca 19 procent. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest także prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Atuty tego rozwiązania to przede wszystkim:

  • stawka podatku niezależna od wysokości uzyskanego dochodu,
  • brak łączenia dochodów pochodzących z różnych źródeł,
  • łatwiejszy sposób wyliczenia podatku,
  • możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Należy jednak zaznaczyć, że podatek liniowy nie jest pozbawiony wad. Pamiętajmy, że wybierając tę formę tracimy możliwość korzystania z większości ulg, kredytu podatkowego. Nie mamy też prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem – jako osoba wychowująca je samotnie. Nie ma tu również kwoty wolnej od podatku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

To szczególna forma opodatkowania, z jakiej korzystać mogą tylko ci przedsiębiorcy, którzy spełniają wymagane warunki. Opcja ta dostępna jest osobom fizycznym uzyskującym przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, które w roku poprzedzającym rok podatkowy samodzielnie lub prowadząc działalność w formie spółki, uzyskały z niej przychody w wysokości nieprzekraczającej kwoty 250 00 euro (1 093 350 złotych w 2020). Natomiast bez względu na sumę przychodów z formy tej mogą korzystać osoby otwierające firmę w danym roku podatkowym, a nie stosują karty podatkowej. Istotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stanowią stawki przewidziane dla różnych rodzajów działalności. W zależności od świadczonych usług czy oferowanych produktów ryczałt może wynosić 2, 3, 5,5, 8,5, 10, 12,5, 17 czy 20 procent.

Karta podatkowa

Ostatnia z określonych w polskim prawie podatkowym jest formą zryczałtowaną. Istnieje przy tym dość wąska grupa firm, którym ona przysługuje, określona w artykule 23, ustęp 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wśród przykładowych wymienić możemy usługi rozrywkowe, a także opiekę domową nad dziećmi czy osobami chorymi. Oprócz tego na stawkę wpływ ma wielkość zatrudnienia, liczba ludności w miejscowości, gdzie zlokalizowana jest firma oraz rozmiar prowadzonej działalności. Karta podatkowa gwarantuje niską i jednolitą wartość podatku, do tego płaconą okresowo, ale nie pozwala na odliczenie kosztów uzyskania przychodów.

Jak widać, wybór właściwej formy opodatkowania nie jest rzeczą prostą. Profesjonalne doradztwo podatkowe pozwoli nam jednak przeanalizować wszystkie opcje i porównać je z wymaganiami. W tak ważnej kwestii, jak optymalizacja podatkowa warto bowiem zdać się na specjalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas