Artykuł sponsorowany Jaki zakres obejmuje prawo medyczne?

Jaki zakres obejmuje prawo medyczne?

Prawo to niezwykle rozległa dziedzina wiedzy. Jednym z jego rodzajów jest prawo medyczne. Najczęściej kojarzy się ono z błędami popełnianymi przez lekarzy. Jednakże to tylko jeden obszar, który dotyczy tego zagadnienia. Zawarte są w nim również kwestie dotyczące zasad wykonywania zawodu lekarza oraz ochrony zdrowia. Co jeszcze obejmuje problematyka prawa medycznego?

Źródła prawa medycznego

Zakres polskiego prawa medycznego ma swoje źródło w pięciu najważniejszych ustawach: o działalności leczniczej, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o zawodach lekarza i dentysty, o izbach lekarskich i o zawodach pielęgniarki i położnej. To oczywiście nie wszystkie źródła prawa medycznego. Każdy zawód i zabieg ma odrębne regulacje, według których musi być wykonywany – niezależnie od tego, czy korzystamy z publicznej, czy też z prywatnej opieki zdrowotnej. Można więc ogólnie stwierdzić, że prawo medyczne swoim zakresem obejmuje normy związane ze służbą zdrowia i stoi na straży dobra każdego pacjenta. Jeżeli mamy podejrzenie, że jakiś zabieg został wykonany niezgodnie z prawem medycznym, możemy się z tą sprawą udać do prawnika.


Rodzaje roszczeń z zakresu prawa medycznego

Jeżeli pacjent dostał uszczerbku na zdrowiu w konsekwencji błędu lekarskiego, wówczas na drodze sądowej może ubiegać się o różnego rodzaju roszczenia cywilne. Wśród nich możemy wyróżnić: odszkodowania, zadośćuczynienie, rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, ustalenie dalszej odpowiedzialności podmiotu medycznego. W tym celu najlepiej zwrócić się do prawnika, który poprowadzi naszą sprawą. Sprawy z zakresu prawa medycznego na ogół są trudne i wymagają okazania rzetelnych dowodów. Prawnicy zajmą się w profesjonalny sposób analizą dokumentacji, ustalą strategię postępowania, przygotują pisma procesowe i będą reprezentowali swojego klienta na rozprawach sądowych. Oferują także pomoc w toczących się sprawach karnych wobec lekarzy.

Pomoc prawna dla lekarza

Lekarz, który został posądzony o dokonanie błędu w sztuce medycznej, także powinien szukać pomocy prawnej. Radca prawny lub adwokat, który specjalizuje się w tej gałęzi prawa może w rzetelny sposób przedstawić wersję lekarza i pomóc mu w obronie swojego stanowiska. Często błędy medyczne wynikają z przypadku, który w niesprzyjających dla lekarza okolicznościach rzuca złe światło na całą sprawę. Prawnik jest reprezentantem lekarza zarówno przed sądem zawodowym i cywilnym. Niekiedy pozwane są także całe placówki jako instytucje medyczne. Również jej interesy w tym zakresie powinny zostać pokierowane przez doświadczonego adwokata.

Prawo medyczne obejmuje szeroki zakres z działalności dotyczącej służby zdrowia. Kancelaria Adwokacka Maria Skotnicka oferuje, między innymi, pomoc prawną dla lekarzy, pacjentów i placówek medycznych, godnie reprezentując ich sprawy przed sądem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas