Materiał Partnera Jak  zorganizować pogrzeb świecki?

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

W Polsce pogrzeby świeckie cieszą się coraz większą popularnością. Szacuje się, że już co czwarty pochówek nie ma charakteru wyznaniowego. Nie dla wszystkich wiara jest ważną częścią egzystencji. Wielu z nas kroczy przez życie według własnych zasad, nie stosując się do sztywnych reguł ustalonych przez kościół katolicki. Nie oznacza to jednak, że jest nam obojętne, co stanie się z ciałem po śmierci. Pogrzeb świecki jest równie podniosły i elegancki, tyle że bez udziału księdza. W jaki sposób go zorganizować?

Co wyróżnia pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki przebiega w bardzo podobny sposób co pogrzeb tradycyjny. Najważniejszą różnicą jest jednak to, że ceremonia nie jest prowadzona przez księdza, a cały obrzęd nie ma charakteru religijnego. Na taki pochówek decydują się najczęściej osoby, które za życia nie identyfikowały się ze wspólnotą kościoła katolickiego lub też dokonały apostazji. Prośba o organizację pogrzebu świeckiego jest zazwyczaj zaznaczona w testamencie zmarłego. Bywa też tak, że osoba, która pragnie zostać pochowana w taki sposób, jeszcze za życia informuje o tym swoich bliskich.

W naszym kraju istnieje stosunkowo niewiele cmentarzy świeckich, na których spocząć mogą osoby nienależące do określonej wspólnoty religijnej. Warto jednak wiedzieć, że pochówku świeckiego można dokonać również na cmentarzu parafialnym. Potrzeba na to zgody księdza, lecz w świetle obowiązujących przepisów, duchowny nie ma prawa nie zgodzić się na taką uroczystość. Zaś wszystkie formalności dotyczące pogrzebu świeckiego są dokładnie takie same, jak przy pogrzebie kościelnym ( pomijając aspekty religijne).

Kto zajmie się organizacją pogrzebu świeckiego?

Organizacją pogrzebu świeckiego zajmują się wybrane zakłady pogrzebowe takie jak np. J.Z. Kiełbaska. Większość z nich świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe, co znacznie odciąża rodzinę zmarłego i pozwala jej się skupić na przeżywaniu żałoby. Kluczową kwestią w organizacji pochówku świeckiego jest znalezienie Mistrza Ceremonii, który poprowadzi całą uroczystość i wygłosi mowę na temat zmarłego, jego życia, relacji z bliskimi. Obrzęd rozpoczyna się zazwyczaj przy bramie cmentarnej, gdzie Mistrz Ceremonii wita wszystkich zgromadzonych i prosi o uformowanie orszaku pogrzebowego. Przy grobie zaś rozpoczyna się dalsza część uroczystości.

Bliscy zmarłego bardzo często polegają na pracownikach domów pogrzebowych także w innych kwestiach organizacyjnych. Chodzi tu o zapewnienie stosownej oprawy muzycznej ceremonii. Najczęściej rodzina zmarłego decyduje się na trębacza, który swoim występem dostarcza uczestnikom pogrzebu wielu wzruszeń. Niemniej ważna jest oprawa florystyczna. Wszak kwiaty towarzyszą nam przez całe życie i nie może zabraknąć ich także u jego kresu. Funeralne kompozycje florystyczne są wyrazem miłości i szacunku dla zmarłego. W zakładzie pogrzebowym nabędziemy też trumnę lub urnę, w której ciało bliskiej nam osoby spocznie na wieki.

Opracowanie:

Joanna Kiełbaska Usługi pogrzebowe

Nowa Ruda , Szpitalna 2 lok. 2

Podziel się