Materiał Partnera Jak założyć sprawę o alimenty?

Jak założyć sprawę o alimenty?

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem niepełnoletnich dzieci jest sprawą oczywistą, jednak nie zawsze ich uzyskanie będzie łatwe. Rozwód może negatywnie odbić się na przyszłości dziecka nie tylko pod kątem wychowania, ale także ze względów finansowych. W wielu przypadkach alimenty to jedyny sposób na zapewnienie dobrych warunków do życia i edukacji. W jaki sposób należy się o nie starać?

Kiedy przysługują alimenty?

Najczęściej spotykanym przypadkiem jest obowiązek alimentacyjny ojca względem dziecka, kiedy rodzice są po rozwodzie i jest ono wychowywane przez matkę. Dotyczy to jednak zarówno ojca, jak i matki – w zależności od tego, z którym z rodziców mieszka potomek. Obowiązek ten trwa nie tylko przez okres niepełnoletności dziecka, ale aż do momentu, kiedy będzie w stanie samodzielnie się utrzymywać, czyli najczęściej do ukończenia studiów wyższych. W przypadku, kiedy studiujące w sposób niestacjonarny dziecko pracuje i bez problemu jest w stanie się utrzymać, sąd może orzec, że alimenty mu nie przysługują. W przypadku alimentów nie ma większego znaczenia, czy rodzice dziecka byli po ślubie, czy też nigdy nie zawarli związku małżeńskiego.

Jak założyć sprawę?

Na samym początku warto znaleźć dobrego adwokata, który nie tylko zajmie się zakładaniem sprawy i wszystkimi formalnościami, ale też będzie nieocenionym doradcą rodzica wnoszącego o alimenty. Pozew należy złożyć w Sądzie Rejonowym, odpowiednim dla miejsca zamieszkania pozwanego lub dziecka. Należy w nim zawrzeć:

  • oznaczenie sądu, powoda i pozwanego wraz z adresami;
  • wskazanie, iż jest to pozew o zasądzenie zaświadczenia alimentacyjnego;
  • żądaną kwotę alimentów;
  • dzień, od którego pieniądze miałyby być płacone;
  • wartość podmiotu sporu (suma alimentów za jeden rok).

Sprawami alimentacyjnymi zajmuje się między innymi kancelaria adwokacka Lilianny Felczyńskiej-Fiks, która znajduje się w Zgierzu.

Jaka wysokość alimentów?

Rodzice muszą zapewnić dziecku życie na takim poziomie, na jakim sami prowadzą. Z tego powodu wysokość alimentów jest w największym stopniu uzależniona od wysokości zarobków rodzica, który jest zobowiązany do ich opłacania. Możliwości majątkowe są oceniane przez sąd i na tej podstawie zostaje  ustalona kwota. W przypadku, kiedy rodzic sam nie jest w stanie pokryć obowiązku alimentacyjnego (np. z powodu bezrobocia), mogą one być wypłacane przez państwo. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zależą od sytuacji finansowej rodzica wychowującego dziecko i mogą wahać się od 120 do 380 PLN.

Opracowanie:

Lilianna Felczyńska-Fiks Kancelaria adwokacka

Zgierz , Andrzeja Struga 13 -21 lok. 105

Podziel się