Artykuł sponsorowany Jak wykonać zdjęcia do dokumentów?

Jak wykonać zdjęcia do dokumentów?

Zdjęcia do dokumentów nie da się wykonać w warunkach domowych, ponieważ muszą one spełniać określone normy i kryteria, które reguluje ustawa. Wykonane w nieprawidłowy sposób nie przejdą urzędniczej weryfikacji i nie będzie można ich dołączyć do wniosku o dowód osobisty lub paszport. Prawo jasno reguluje, jak powinny być wykonane zdjęcia do poszczególnych dokumentów – określa ich format, tło, oświetlenie, a nawet postawę osoby fotografowanej.

Zdjęcia do dowodu, paszportu i prawa jazdy                    

Zdjęcia do dokumentów są ustandaryzowane co oznacza, że każda osoba chcąca wyrobić określony dokument powinna do niego dołączyć zdjęcie wykonane w taki sam sposób dla każdego obywatela. Zdjęcie dołączane do wniosku o dowód osobisty lub paszport powinno być  wykonane nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed udaniem się do urzędu. Wytyczne MSWiA określają sposób, w jaki należy się do nich przygotować – osoba fotografowana nie może mieć nakrycia głowy ani innych dodatków, które mogłyby utrudnić jej rozpoznanie. Wyjątkiem są nakrycia głowy wymagane przez religię – wtedy do wniosku o dowód osobisty lub paszport należy dołączyć zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.

Okulary korekcyjne są dopuszczane pod warunkiem, że w szkłach nie odbija się światło, ale doświadczony fotograf jest w stanie wykonać zdjęcia w taki sposób, aby oczy były doskonale widoczne pomimo okularów. Cały owal twarzy musi być widoczny, a sama twarz powinna być skierowana w obiektyw aparatu.

Rządowe wytyczne określają także techniczny sposób wykonania zdjęcia. Powinno ono być ostre, z naturalnym kontrastem i w odpowiedniej kolorystyce, która nie zaburza naturalnego koloru skóry osoby fotografowanej. Tak ścisłe normy sprawiają, że zdjęć do dokumentów nie można wykonywać samodzielnie – w tym celu należy udać się do profesjonalnego zakładu fotograficznego.

Zdjęcia do legitymacji, dyplomów i innych dokumentów

Fotografowie doskonale znają urzędnicze normy i wytyczne, dlatego zdjęcia wykonane przez profesjonalistów nie zostaną odrzucone w trakcie składania wniosku. W przypadku zdjęć do dyplomów, legitymacji szkolnych i studenckich, nie są one tak ścisłe jak przy wykonywaniu fotografii do dokumentów urzędniczych, ale wciąż warto dołączyć je w jak najlepszej jakości. Zakład fotograficzny Dawid Ancew z Nowego Targu wykonuje m.in. fotografie do dokumentów i zdjęcia portretowe. W ofercie dostępne są również usługi wywoływania odbitek czy powiększenia na papierze i płótnie, a wieloletnie doświadczenie zawodowe gwarantuje najwyższą jakość fotografii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas