Materiał Partnera Jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?

Jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?

 Warto znać dokładną wartość nieruchomości, bez względu na to, czy ją kupujemy, czy sprzedajemy, czy też wtedy, gdy ta wiedza jest potrzebna w innych okolicznościach (na przykład w sprawach sądowych). Na wartość nieruchomości ma wpływ wiele czynników, dlatego, jeśli zależy nam na rzetelnej ocenie, warto udać się do specjalisty - rzeczoznawcy majątkowego.

Co jest brane pod uwagę podczas wyceny?

Wycena nieruchomości rozpoczyna się podpisaniem umowy między zleceniodawcą a rzeczoznawcą majątkowym. Zleceniodawca powinien udostępnić niezbędne dokumenty określające nieruchomość (m.in. wypis z rejestru gruntów, aktualny odpis księgi wieczystej, wyrys z mapy ewidencyjnej), natomiast rzeczoznawca powinien w terminie określonym w umowie przygotować operat szacunkowy.

Tak jak wspomnieliśmy, na wartość nieruchomości ma wpływ wiele czynników. I tak na przykład, wyceniając mieszkanie, specjalista bierze pod uwagę m.in.:

  • Wieku budynku i stan nieruchomości. Nowe budownictwo, wysoki standard wykończenia, czy też technologia budowlana zapewniająca komfort użytkowania podnoszą wartość lokalu. Specjalista uwzględnia również dodatkowe udogodnienia takie jak winda lub jej brak.
  • Lokalizacja. Im bardziej atrakcyjne położenie, tym wyższa wartość mieszkania. Rzeczoznawca bierze pod uwagę również takie detale jak to, w którą stronę wychodzą okna.
  • Udogodnienia komunikacyjne. Dobre połączenie komunikacyjne, zwłaszcza z centrum miasta, jest zawsze na plus.
  • Stan prawny. Na stan nieruchomości ma również wpływ stan prawny. Najwyżej wyceniane są te, które posiadają akt własności.
  • Kubatura. Im wyższy metraż, tym wyższa cena. Rzeczoznawca zwraca też uwagę na takie elementy jak rozmieszczenie pomieszczeń, dostęp do piwnicy, garażu itp.

Operat szacunkowy nieruchomości

Efektem pracy rzeczoznawcy majątkowego jest tzw. operat szacunkowy. Jest to dokument zawierający szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, sposobu jej wyceniania i oczywiście jej wartość. Taki dokument może posłużyć w negocjacjach cenowych bądź też jako dowód w sądzie (np. w sprawach związanych z dziedziczeniem).

Komu warto zlecić wycenę nieruchomości?

Ocenę wartości nieruchomości warto zlecić osobie doświadczonej w tej dziedzinie, np. z firmy Wycena Bolesław Głębowicz z Katowic. Firma działa na rynku od 1994 roku, zdobywając duże doświadczenie, ugruntowaną pozycję i szerokie grono zadowolonych klientów. Każdy klient może liczyć na rzetelność i terminowość. Oferta firmy jest skierowana do osób fizycznych i prawnych, banków, przedsiębiorstw, urzędów gmin, miast, syndyków i innych jednostek organizacyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas