Materiał Partnera  Jak wygląda sporządzenie umowy darowizny w Kancelarii Notarialnej Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek?

Jak wygląda sporządzenie umowy darowizny w Kancelarii Notarialnej Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek?

Darowizna to jeden ze sposobów zarządzania swoim majątkiem, w ramach którego darczyńca przekazuje obdarowywanemu część własnego majątku. Zazwyczaj darowiznę przekazuje się na rzecz członka rodziny, dlatego często jest to jedynie ustalenie ustne. Jednak w pewnych sytuacjach konieczne jest sporządzenie notarialnej umowy darowizny. Kiedy i dlaczego taka umowa jest potrzebna? Kancelaria Notarialna Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek wyjaśnia!

Kiedy sporządzić umowę darowizny?

Pomiędzy członkami rodziny bardzo często dochodzi do nieodpłatnego przekazania między sobą różnego rodzaju nieruchomości, praw własności, pieniędzy czy innych dóbr. W takiej sytuacji możemy mówić o darowiźnie. Zdarza się, że ustalenia dotyczące przekazania dóbr są zawieranie ustnie. Jak podkreśla notariusz z raciborskiej Kancelarii Notarialnej Rabczuk i Raczek:

Umowa ustna jest ważna, jeśli zostanie wykonana od razu. Niemniej jednak zawsze warto sporządzić umowę notarialną, która stanowi niepodważalny dowód i może przydać się w momencie, gdy konieczne będzie dochodzenie praw przed sądem. Taką umowę należy zawrzeć, szczególnie jeśli przekazanie darowizny ma nastąpić dopiero w późniejszym czasie.

Ponadto notarialna umowa darowizny jest obowiązkowa w przypadku przekazania przez darczyńcę nieruchomości, udziałów w firmie czy też praw do lokalu.

Co powinna zawierać umowa darowizny?

W celu sporządzenia umowy darowizny Kancelaria Notarialna Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek musi przede wszystkim oznaczyć strony danej umowy, a więc darczyńcę i obdarowanego, oraz przedstawić ich dokładne dane. Następnie kluczowym etapem jest określenie przedmiotu darowizny oraz złożenie przez darczyńcę oświadczenia o nieodpłatnym przekazaniu praw własności lub praw do dysponowania przedmiotem darowizny. Dodatkowo darczyńca musi potwierdzić, że przedmiot ten jest wolny od wad prawnych. Kolejnym elementem notarialnej umowy darowizny jest oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

W umowie może być również wskazana data przekazania darowizny, a także konkretne warunki, jakie musi spełnić obdarowany, aby uzyskać prawo do darowizny.

Darowizna a podatki

Otrzymanie darowizny oznacza, że zwiększył się majątek obdarowanego, a więc konieczne jest zgłoszenie tego do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Jednak trzeba podkreślić, że nie w każdym przypadku darowizna wymaga zapłaty podatku – zwolnienie podatkowe można uzyskać m.in. gdy darowizna została przekazana najbliższej rodzinie. Co więcej, nie zawsze obdarowany musi załatwiać formalności samodzielnie. Zaletą skorzystania z usług Kancelarii Notarialnej Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek jest to, że notariusz zajmie się dopełnieniem niezbędnych formalności.

Opracowanie:

Kancelaria Notarialna Agata Rabczuk, Agnieszka Raczek

Racibórz , Mickiewicza 13b lok. 5

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas