Materiał Partnera Jak wygląda praca tłumacza

Jak wygląda praca tłumacza

Tłumacz przysięgły jest osobą, która zajmuje się tłumaczeniem różnych dokumentów, umów, sprawozdań, może też specjalizować się np. w tłumaczeniu technicznym. Bardzo często zdarza się, że tłumacz to osoba pracująca w domu na własny rachunek, co daje większe możliwości rozwoju zawodowego oraz nierzadko gwarantuje większą liczbę zleceń. Zobacz, na czym polega praca tłumacza na co dzień.

Na czym polega praca tłumacza?

Wielu osobom wydaje się, że praca w domu wcale nie jest łatwiejsza. Jest zupełnie odwrotnie. Pomimo braku sztywnych i określonych godzin pracy, tłumacz najczęściej wstaje o wczesnej porze, aby nanieść jeszcze ewentualne poprawki na tłumaczenia, których termin upływa rano bądź po południu. Najczęściej tłumaczenia trzeba wysłać zanim pracę rozpoczną biura tłumaczeń, z którymi dana osoba współpracuje - w przeciwnym razie grozi to utratą wizerunku solidnego i rzetelnego pracownika. To właśnie rano również pojawia się najwięcej zleceń do wykonania, ponieważ biura zbierają wtedy zapytania, które pojawiły się od ostatniego zamknięcia biura, np. z dnia wcześniej. Kiedy tłumacz otrzymuje zlecenie tłumaczenia, nie może sobie pozwolić na to, aby klient zbyt długo czekał. Dobrze jest zatem pozostawać do dyspozycji, ciągle, sprawdzając swoją pocztę oraz mając przy sobie telefon. Nawet jeśli tłumacz nic aktualnie nie tłumaczy, warto aby pozostawał pod telefonem bądź przy komputerze, gdyż zlecenie może pojawić się tak naprawdę w dowolnym momencie. Po otrzymaniu zlecenia tłumacz szacuje czas w jakim zrealizuje dane zlecenie a następnie bierze się do pracy. Zdarza się, że wymagania klientów są naprawdę wysokie, a narzucone terminy bardzo napięte – są to najczęściej tłumaczenia ekspresowe, np. z terminem realizacji wyznaczonym już na następny dzień. Zlecenia tego typu są także najlepiej płatne. Tłumacze często siedzą nad takimi zleceniami nocą. Dobrzy tłumacze, którzy udowodnili swoją solidność oraz rzetelność otrzymują najwięcej zleceń, co oznacza dobre zarobki, ale również wiele godzin spędzonych przed komputerem.


Czy to dobra praca?

Zawód tłumacza, jako freelancera, jest wymagający, jednak daje dużo satysfakcji. Na naszym rynku możemy znaleźć bardzo wiele firm, takich jak np. Magdalena Tokarska tłumacz przysięgły jęz. francuskiego, których specjalizacją są tłumaczenia zwykłe oraz uwierzytelnione.

Opracowanie:

Podziel się