Materiał Partnera Jak wybrać odzież pogrzebową dla bliskiego zmarłego?

Jak wybrać odzież pogrzebową dla bliskiego zmarłego?

Śmierć bliskiej osoby jest dla nas ogromną tragedią. Zawsze wywołuje w nas odczucie straty po zmarłym, wspominamy wspólne chwile i towarzyszy nam żal i smutek. Jednak mimo trudnych emocji trzeba dokonać formalności pogrzebowych, między innymi wybrać dla niego odpowiednie ubranie na pogrzeb. Jak wybrać odzież pogrzebową dla bliskiego zmarłego? Zapraszam do lektury.

Jaki strój do pochówku wybrać?

Mówi się, że podczas pogrzebu osoba zmarła powinna wyglądać w taki sposób, jak za życia. Jej wygląd powinien całkowicie ją reprezentować tak, jakby zasnęła tylko. W Wielu religiach mówi się o podróży do zaświatów i zgodnie z tradycją wielu różnych kultur, zmarły wyposażany był w strój i akcesoria, których używał też za życia po to, by służyły mu w kolejnym życiu i podróży w zaświatach. Ich ciało było balsamowane, aby nie rozpadło się, ponieważ wierzono, że w tym ciele będzie kontynuował swoją podróż. Ciekawostką jest, że niektórzy wielcy władcy zabierali ze sobą na drugą stronę nawet całą służbę. Te czasy jednak bezpowrotnie przeminęły i na dalszą drogę zmarłym przysługuje dziś właściwie tylko odpowiedni ubiór i akcesoria religijne.

W dzisiejszych czasach warto ubrać bliskiego zmarłego w taki sposób, żeby po prostu dobrze wglądał, żeby zatuszować jego niedoskonałości i zamaskować zmiany, które zmieniły ciało w trakcie śmierci z powodu choroby lub wypadku. Rodzina zawsze wie, w czym dobrze się czuł zmarły, jakie lubił fasony i kolory, jak się nosił i jaki miał charakter. Ubiór na pochówek powinien to wszystko odzwierciedlać.

Inną kwestią jest to, że wielu zmarłych jeszcze za życia przygotowuje dla siebie ubranie na pogrzeb. Wtedy warto w pełni uszanować tę decyzję jako ostatnią wolę i ubrać zmarłego w wybrane rzeczy. Jeśli zmarły nie wyrażał zaś konkretnej woli, warto ubrać go w jego własne ubrania lub też skorzystać ze specjalnego ubrania pogrzebowego.

Elegancko czy niezobowiązująco?

W zależności od wieku zmarłego przyjęło się, że młode osoby mogą być pochowane w bardziej niezobowiązującym stroju, jednak dorosłych obowiązuje prostota i elegancja. Panom przysługuje garnitur, paniom zaś garsonka. Niebagatelną rolę odgrywają także i na pogrzebowych salonach dodatki. Warto wybrać dodatki, które są w guście zmarłego, ich ulubionym kolorze.

Ważne są dodatki

Często rodzina przynosi do zakładu pogrzebowego tylko ulubione dodatki, jako charakterystyczne elementy wyróżniające zmarłego na co dzień. Ważne są różnego rodzaju apaszki, ulubione buty, drobna torebka, dodatki do włosów. U panów - paski, szelki, krawat, muszka, czy chusteczka do butonierki. Jeśli zmarły był wierzący, przydadzą się też akcesoria religijne jak amulety, medaliki, szale, modlitewniki i inne akcesoria, które sugeruje dany obrządek.

Konieczne zmiany

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas choroby i procesu śmierci ciało ulega deformacji, zmienia się jego masa, stopy są opuchnięte. Wtedy własna odzież może nie pasować na zmarłego. Odpowiednim przygotowaniem zmarłych do pochówku, a także wszystkimi formalnościami i przygotowaniem ceremonii pogrzebowej zajmuje się profesjonalnie Marcin Mysłek Dom pogrzebowy. Zakład pogrzebowy zajmuje się także odpowiednim dopasowaniem ubrań i dobiera odzież pogrzebową.

Opracowanie:

Marcin Mysłek Dom pogrzebowy

Brzeg , Ciepłownicza 1

Podziel się