Materiał Partnera Jak wybrać fotografa na wesele?

Jak wybrać fotografa na wesele?

Jedną z kluczowych kwestii w trakcie organizacji ślubu jest wybór fotografa na wesele. Wbrew pozorom decyzja jest bardzo trudna ponieważ wynika z wielu czynników. Cena i czas realizacji zdjęć są istotne, ale stanowią tylko element składowy całości oferty. Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem fotografa na wesele to musicie koniecznie przeczytać poniższy artykuł. Podpowiemy Wam co wziąć pod uwagę dokonując ostatecznego wyboru.

Warsztat fotografa

Podstawowym kryterium wyboru fotografa na wesele powinien być jego warsztat. Jakość i nieszablonowość prac świadczą o kreatywności oraz umiejętnościach czysto technicznych. Dobry fotograf powinien mieć nie tylko pomysł, ale również „warsztat”, który pozwoli na jego realizację. Jak go ocenić? Oczywiście oglądając dotychczasowe prace. Obecnie większość fotografów prezentuje swoje dotychczasowe sesje na stronie internetowej. To świetna forma portfolio. Warto jednak przejrzeć również wywołane zdjęcia, aby ocenić chociażby jakość papieru, na jakiej są wykonywane. Ponadto dobry, pewny swego warsztatu fotograf posiada w portfolio przede wszystkim zdjęcia w dużym formacie. Pozwalają one Klientowi lepiej ocenić technikę wykonania oraz detale widoczne na zdjęciach. Dlatego spotykając się z fotografem warto poprosić go o zaprezentowanie zdjęć w formatach 15x21 cm lub 20x30 cm. Na ich podstawie łatwiej będzie ocenić jakość prac.

Spotkanie z fotografem

A skoro mowa o spotkaniu z fotografem… Bezpośredni kontakt jest w tym wypadku szalenie istotną kwestią. Dlaczego? Ponieważ pozwala poznać drugiego człowieka. Wbrew pozorom pozowanie do zdjęć nie jest prostym zadaniem. Większość młodych par nie ma w tej kwestii doświadczenia. „Tak naprawdę wynik sesji zdjęciowej zależy w dużej mierze od fotografa. To on powinien ustawiać, podpowiadać, a czasem po prostu rozluźnić atmosferę dobrym żartem. Dzięki temu łatwiej wyeliminować sztuczność i uwypuklić na zdjęciach prawdziwe emocje.” – przekonuje Barbara Rogaluk, prowadząca studio fotograficzne Foto i Media. Brak tzw. chemii nie pozwala złapać odpowiedniego luzu i swobody. Powoduje, że sesja zdjęciowa staje się dla młodej pary prawdziwą męczarnią.

Warunki umowy

Wzajemna sympatia jest ważna, ale równie istotne są jasne zasady współpracy. Realizacja usługi zawsze powinna być poparta podpisaniem umowy. W dokumencie muszą znaleźć się informacje o ilości zdjęć, dostępnych formatach, czasie realizacji usługi oraz cenie. Warto pamiętać, że na pracę fotografa składa się nie tylko wykonanie zdjęć w czasie ślubu i wesela. Ogrom pracy czeka go przy selekcji i obróbce zdjęć. Dlatego podpisując umowę nie można przyjmować ceny jako jedynego kryterium wyboru. Wręcz przeciwnie, zbyt niska kwota może sugerować marnej jakości efekt. Podpisując umowę warto upewnić się, że fotograf posiada niezbędne pozwolenia na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych.

Wybór fotografa na wesele jest jedną z trudniejszych decyzji podczas przygotowań do ślubu. Warto wcześniej zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami jak również sprawdzić, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę. W końcu ślub bierze się tylko raz w życiu.

Opracowanie:

Foto i Media Barbara Rogaluk

Białystok , Branickiego 7

  • tel. 502 204 508

Podziel się