Materiał Partnera Jak wybrać dobry znicz?

Jak wybrać dobry znicz?

Cmentarz to miejsce zadumy, a znicz oznacza, że myślimy o bliskiej osobie, którą straciliśmy. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby płomyk mógł palić się jak najdłużej. W ten sposób oddajemy cześć zmarłemu. Zależy nam, aby na grobie panował porządek, a ozdoby estetycznie wyglądały i ze sobą współgrały. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów zniczy i  o różnych kształtach, wielkości i zdobieniach. Jak sprawdzić czy znicz jest dobry? 

Rodzaje zniczy

Obecnie w sprzedaży znajdziemy znicze szklane, plastikowe, ceramiczne lub gliniane. Są jeszcze takie ze specjalnymi wymiennymi wkładami lub lane, metalowe lub elektryczne. Wszystko zależy od naszego gustu i od tego ile chcemy wydać na te ozdoby. Duży wybór posiada Flos. Hurtownia zniczy i sztucznych kwiatów. K. Kabziński.

Czas palenia się zniczy

Czas palenia się zniczy zależy od wielkości, wagi ich wkładu i rodzaju parafiny. Najtańsze nie posiadają zbyt dobrego jakościowo wosku i palą się bardzo krótko. Parafina powinna mieć lekko żółtawą barwę. Gdy ma śnieżnobiałą barwę oznacza to, że została po prostu napowietrzona. Jeszcze jednym istotnym szczegółem jest knot. Jego rodzaj ma wpływ na to, jak długo będzie się palił znicz. Najlepsze będę te posiadające cienki knot, ponieważ gruby będzie tylko przyspieszał wypalanie się parafiny.

Co jest modne i popularne

Jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się znicze plastikowe, teraz jednak chętniej sięgamy po szklane. Plastikowe są najtańsze i dostępne w popularnych marketach, jednak najbardziej zawodzą. Przepalają się bardzo szybko, mogą być gaszone przez deszcz, wylewając wosk na płytę nagrobną. Natomiast znicze szklane są bardziej praktyczne i często posiadają wymienne wkłady. Ich czas palenia wynosi nawet kilkadziesiąt godzin. Dobrze sprzedają się lampiony zdobione imitacją witraży, które przepięknie wyglądają wieczorem na nagrobku. Dla osób które cenią sobie tradycje są białe i czerwone znicze o popularnych, prostych kształtach. Z roku na rok rośnie sprzedaż wkładów parafinowych zalewanych z dodatkiem oleju palmowego. Dzięki temu przy tej samej wadze parafiny uzyskamy dłuższy czas palenia znicza. W tym roku modne stało się szkło mleczne, czyli nieprzezroczyste, lekko matowe, w nasyconych barwach. Chętnie też sięgamy po znicze z ozdobami, czyli z kwiatami, aniołkami, bukietami, liśćmi itp. Często są one malowane ręcznie kolorowymi farbami, zdobione brokatem lub używa się gotowych plastikowych elementów.

Nowości

Nowością na rynku są znicze wykonane ze szkła tęczowego. Zmienia ono kolor w zależności od tego, pod jakim kątem pada światło. Bardzo ładnie mieni się na słońcu. Kolejne to znicze witrażowe, wykonane z kostek szkła, które mienią się od barw. Znajdziemy również mini kapliczki, które z daleka wyglądają jak wazony albo latarnie. Czasami mają też otwierane drzwiczki i zazwyczaj są na wkład wymienny. Nowością są znicze – doniczki, typu 2 w 1. W dużej podstawce przypominającej doniczkę na środku znajduje się znicz, a wokół niego jest dekoracja np. z zielonych gałązek oraz kwiatów, świeżych lub sztucznych. Wszystkie te rodzaje powstają po to, aby każdy mógł znaleźć najładniejsza dekorację, gdyż każdy z nas ma inny gust i upodobania.

Opracowanie:

Flos. Hurtownia zniczy i sztucznych kwiatów. K. Kabziński

Piotrków Trybunalski , Rolnicza 68

Podziel się