Materiał Partnera Jak sprawnie zorganizować pogrzeb?

Jak sprawnie zorganizować pogrzeb?

Śmierć bliskiej nam osoby z pewnością jest niemiłym i wstrząsającym wydarzeniem. Mimo nie najlepszego samopoczucia musimy zaplanować pogrzeb. Dobre przygotowanie pogrzebu jest ważną czynnością, w szczególności, gdy żegnamy osobę, do której byliśmy mocno przywiązani. W przygotowaniach do pogrzebu powinniśmy załatwić kilka niezbędnych rzeczy. Z częścią z nich pomogą nam pracownicy zakładu pogrzebowego.

Podstawowe czynności związane z pogrzebem

Mimo odczuwania żalu po straci bliskiej nam osoby jesteśmy zobowiązani do zorganizowania jej pogrzebu. Przed załatwieniem jakiejkolwiek sprawy z ceremonią pogrzebu musimy posiadać kartę zgonu. Ten dokument jest podstawą podczas załatwiania wszelkich spraw związanych z pogrzebem. Karta zgonu wystawiana jest przez lekarza lub lekarza sądowego.

Kolejnym krokiem w przygotowaniach do pogrzebu jest wybór zakładu pogrzebowego. Najlepiej korzystać z usług zakładu pogrzebowego, który jest dość blisko zlokalizowany. Poza tym wybierając zakład pogrzebowy powinniśmy zwrócić uwagę na ceny usług oraz zakres czynności wykonywanych przez pracowników zakładu. Po wyborze odpowiedniego zakładu pogrzebowego należy ustalić termin przewiezienia zwłok do kostnicy lub chłodni. Tam ciało zmarłej osoby będzie czekało do ceremonii pogrzebowej. Zazwyczaj pogrzeb odbywa się do 72 godzin od śmierci człowieka, jednakże w przypadku zgonu wynikającego z choroby zakaźnej, należy pochować taką osobę w ciągu 24 godzin od momentu śmierci.

Zakres działań zakładu pogrzebowego

Czynności związane z pogrzebem wykonywane przez pracowników zakładu pogrzebowego będą się różniły w zależności od danego zakładu. Istnieją zakłady pogrzebowe, które zajmują się całą organizacją pogrzebu, w tym ubranie i uczesanie zmarłej osoby i przygotowanie nekrologów prasowych. Są również zakłady pogrzebowe, które oferują tylko wybrane usługi związane z pogrzebem. Wszelkie usługi wykonywane przez pracowników zakładu pogrzebowego powinny być zapisane w umowie, łącznie z ich cenami.

Bardzo ważne jest to, aby z pracownikami zakładu pogrzebowego ustalić datę pogrzebu lub kremacji. Należy również podać informacje na temat cmentarza, na którym pochowana zostanie zmarła osoba, miejsce pochówku, a także rodzaj obrządku religijnego. Istotnym elementem jest również wybór trumny. Zakład pogrzebowy Białas Mirosława Usługi pogrzebowe oferuje klientom pomoc w wyborze trumny, odpowiedniej dla zmarłej osoby.

Przed rozpoczęciem czynności pogrzebowych pracownicy zakładu muszą posiadać:

  • kartę zgonu,
  • dowód osobisty zmarłej osoby,
  • zaświadczenie z zakładu pracy dotyczące zatrudnienia lub ostatni odcinek renty albo emerytury.

Za usługi pogrzebowe płacimy zgodnie z tym, jak się umówiliśmy z zakładem pogrzebowym. Może być to gotówka, karta lub przelew. Za upoważnieniem możliwe jest także pobranie należności przez zakład pogrzebowy z zasiłku pogrzebowego wydawanego przez ZUS.

Opracowanie:

Podziel się