Artykuł sponsorowany Jak spisać testament, by był on ważny?

Jak spisać testament, by był on ważny?

Testament to oświadczenie woli spadkodawcy, sporządzane na wypadek jego śmierci. Określa on podział majątku spadkodawcy. Spadkodawca może go jednak sporządzić jedynie wtedy, jeśli ma pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto, spisanie testamentu, aby był on niepodważalny, powinno zostać wykonane w jednej z obowiązujących powszechnie form zwykłych lub szczególnych. Sprawdź, na czym polegają te procedury.

Rodzaje testamentów

Kodeks cywilny przewiduje dwie formy testamentów: zwykłe oraz szczególne. Do testamentów zwykłych zaliczamy testamenty:

  • holograficzne,
  • notarialne,
  • a także testamenty allograficzne.

Testament holograficzny to testament, który został sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę. Musi być on jednak w całości napisany ręcznie, podpisany oraz opatrzony datą spisania. W przypadku testamentu spisanego np. na komputerze i jedynie opatrzonego odręcznym podpisem niestety nie zostają zachowane te zasady, więc testament taki uznaje się za nieważny.

Najbezpieczniejszą formą testamentu jest testament notarialny, czyli sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego. Jeśli planujesz spisanie testamentu, warto udać się do kancelarii takiej jak Kancelaria Notarialna Adam Robak, gdzie notariusz zadba o profesjonalne zredagowanie dokumenty i jego niepodważalność.

Ostatnią formą testamentu zwykłego jest testament urzędowy, czyli allograficzny. Jest to testament ustny, który sporządza się przy dwóch świadkach oraz jednym z urzędników wymienionych w kodeksie cywilnym – np. prezydencie miasta. Forma ta jednak ulega zanikowi.

Testamenty szczególne – co do nich zaliczamy?

Wśród testamentów szczególnych, wyróżnić można testament ustny, testament podróżny oraz testament wojskowy. Testament ustny może zazwyczaj sporządza się w przypadku rychłej śmierci spadkodawcy, lub gdy z powodu szczególnych okoliczności pisemna forma sporządzenia tego dokumentu nie jest możliwa. W tej sytuacji spadkodawca oświadcza swoją wolę w obecności co najmniej trzech świadków – testament ten zostaje spisany przez jednego z nich, a następnie opatrzony podpisami spadkodawcy i wszystkich świadków.   

Testament podróżny to szczególna forma testamentu, który sporządza się podczas podróży na polskim statku morskim albo powietrznym. Może być on sporządzony w formie ustnej, w obecności dwóch świadków oraz dowódcy statku lub jego zastępcy.

Podobnie rzecz się ma w przypadku testamentu wojskowego – w przypadku mobilizacji, wojny lub niewoli, możliwe jest sporządzenie testamentu przez żołnierzy i pracowników cywilnych Sił Zbrojnych.

Opracowanie:

Adam Robak Kancelaria Notarialna

Katowice , Piastowska 3 lok. 12

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas