Artykuł sponsorowany Jak rozliczać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Jak rozliczać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Wymiana handlowa pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej cały czas się rozwija. Wielu polskich przedsiębiorców nawiązuje współpracę z zagranicznymi podmiotami gospodarczymi. Część takich międzynarodowych transakcji może być uznana za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Mogą one być rozliczane według preferencyjnej stawki podatku VAT. Co należy zatem o nich wiedzieć?

Kiedy mówi się o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Tego rodzaju transakcje określa się także skrótowo WDT. Oznaczają one wywóz towarów z Polski do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Sprzedawcą musi być czynny podatnik VAT prowadzący działalność gospodarczą, będący także zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. Nabywca to z kolei podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego UE. Musi on być zarejestrowany jako podmiot dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych, a informacje takie weryfikuje się poprzez system VIES.

WDT podlegają opodatkowaniu z tytułu VAT, a obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury przez sprzedawcę. Ta jednak nie może być wystawiona później niż 15. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w jakim dokonano transakcji. Co ważne, jeśli obejmuje ona kilka cyklicznie wykonywanych dostaw, to rozliczenie podatku VAT powinno nastąpić po tym, gdy odbędzie się ostatnia z nich.

Jaka jest podstawa opodatkowania WDT?

W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowaniu podlega wszystko to, co jest zapłatą, jaką sprzedawca lub usługodawca ma otrzymać od nabywcy, a zalicza się do tego między innymi:

  • należność za sam przedmiot transakcji wraz z podatkiem;

  • dotacje, subwencje;

  • cło;

  • prowizje;

  • koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia.

Operacje finansowe przeprowadzane w obcych walutach muszą być odpowiednio przeliczone, aby mogły zostać ujęte w księgach rachunkowych i deklaracji PIT lub CIT. O to jednak zadbają na przykład pracownicy biura rachunkowego WIEBRO, którzy mogą zająć się prowadzeniem księgowości firmy w ramach outsourcingu. Wykorzystuje się kurs obowiązujący na dzień transakcji i faktycznie zastosowany do jej przeprowadzenia. Ewentualnie można także zastosować kurs średni, jaki został ogłoszony przez NBP na dzień przed operacją gospodarczą.

Jaka wysokość podatku obowiązuje przy WDT?

Co do zasady WDT jest objęte preferencyjną stawką podatku VAT 0%, jednak aby ją zastosować, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. W przeciwnym razie taka sprzedaż będzie musiała zostać wykazana w deklaracji VAT jako sprzedaż krajowa. Jak zostało wspomniane wcześniej, nabywca musi być podmiotem zarejestrowanym jako dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych, czyli dysponować ważnym numerem identyfikacyjnym nadanym przez państwo członkowskie, którzy przekaże sprzedawcy. Na wystawianej fakturze muszą być zatem wykazane numery VAT-UE zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy.

Ponadto podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej powinien dysponować dokumentami, potwierdzającymi wywóz towarów w ramach WDT. Będą to zatem listy przewozowe od spedytora, któremu zlecona została dostawa dóbr lub w przypadku samodzielnego transportu inne dokumenty jednoznacznie potwierdzające odbiór towaru przez nabywcę. Ponadto powinny one zawierać dane dotyczące specyfikacji przedmiotu transakcji, czyli ilości, rodzaju, przeznaczenia, pochodzenia, parametrów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas