Materiał Partnera Jak przebiega proces dezynsekcji i jakie szkodniki zwalcza?

Jak przebiega proces dezynsekcji i jakie szkodniki zwalcza?

Obecność szkodników w mieszkaniu takich jak na przykład: karaluchy, mrówki, pluskwy, prusaki, mole nie jest przyjemnym doświadczeniem. Choć nie są one bardzo groźne, to samo ich bytowanie w ludzkiej przestrzeni może skutecznie zakłócić komfort życia mieszkańców. Większe skupiska insektów wymagają specjalistycznych metod zwalczania, które wykorzystują zabiegi dezynsekcji.

Definicja dezynsekcji

W najogólniejszym rozumieniu oznacza to zwalczanie szkodliwych insektów. Najczęściej takiemu zabiegowi poddawane są mieszkania i domy, w których zalęgły się: karaluchy, pchły, mrówki, wszy, prusaki, pluskwy, rybiki cukrowe, muchy, a także komary. Chodzi przede wszystkim o szkodniki, które stwarzają zagrożenie gospodarcze, jak i sanitarne. Dzięki ich usunięciu mieszkańcy mogą funkcjonować bez obaw o nabycie nieprzyjemnych chorób lub niekomfortowe ukąszenia. Przy dużych skupiskach trudno o skuteczność domowych sposobów na pozbycie się insektów, dlatego w takich sytuacjach najlepiej zgłosić się po profesjonalną pomoc, chociażby do firmy zajmującej się dezynsekcją MJM na terenie Wrocławia.

Metody dezynsekcji

Do podstawowych sposobów walki ze szkodnikami zalicza się metody:

  • chemiczne (zastosowanie pestycydów),
  • biologiczne (wykorzystanie naturalnych wrogów w postaci np. nicieni),
  • mechaniczne (pułapki, wytrzepywanie, wyłapywanie),
  • fizyczne (para wodna, gorące manipulacja temperaturą, promieniowanie UV).

Najczęściej stosowane są jednak pierwsze z wymienionych. Wykorzystuje się w tym celu między innymi opryski preparatami chemicznymi lub zamgławianie, czyli rozprowadzania w postaci pary środka owadobójczego zmieszanego z wodą, w wyniku czego owad zostaje sparaliżowany lub od razu uśmiercony. Są to najskuteczniejsze rozwiązania dezynsekcyjne.

Przebieg procesu dezynsekcji

W pierwszej kolejności należy prawidłowo zidentyfikować szkodnika, który zadomowił się w naszym mieszkaniu. Można to zrobić za pomocą skontrolowania charakterystycznych miejsc ich bytowania. Pluskwy najczęściej skupiają się w meblach, jak i pościeli. Karaluchy oraz prusaki natomiast w okolicy kosza z odpadkami. Metoda wraz z substancją są dobierane pod kątem rodzaju insekta. Oczywiście profesjonalna firma pomoże nam w trafnym rozpoznaniu szkodnika. Następnie należy odpowiednio przygotować mieszkanie do dezynsekcji. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć żywności, miski ze zwierzęcą karmą, przedmioty higieny osobistej oraz dziecięce zabawki i ubrania. Najlepiej wynieść je z pomieszczenia, w którym będzie odbywać się zabieg. Warto przygotować także listę miejsc, w których zaobserwowaliśmy obecność owadów i przekazać ją pracownikom, których zatrudnimy do oczyszczenia mieszkania. Wszystkie sprzęty elektryczne powinny być odłączone od prądu, a szafka pod zlewem w kuchni pozostać pusta. Tak przygotowana przestrzeń może zostać poddana właściwemu zwalczaniu szkodników.

Po zakończonej dezynsekcji należy zamknąć okna i opuścić mieszkanie na minimum dwie godziny, aby użyty preparat wysechł. Po powrocie trzeba koniecznie dokładnie wywietrzyć pomieszczenia i umyć wszystkie powierzchnie, które mają kontakt z żywnością, a także podłogi. Wszelkie materiały służące ochronie rzeczy osobistych muszą zostać natychmiast wyrzucone.

Opracowanie:

MJM Usługi Jacek Miązek

Wrocław , pl. Legionów 3 lok. 16

Podziel się